Almanya'daki Kentsel Sokak Sanatını Keşfetmek İçin En İyi 2 Yol Gezisi

Almanya'daki Kentsel Sokak Sanatını Keşfetmek İçin En İyi 2 Yol Gezisi

YOL GEZİSİ 1

Berlin → Dresden → Leipzig → Hamburg → Berlin

BERLİN

Eğer Berlin’i görmek istiyorsanız, sokak sanatının küresel başkenti olarak bilindiğinden, hemen hemen her yerde sokak sanatı görmeye hazırlıklı olun.

Berlin’i keşfederken, sokak sanatçılarının onlarca yıldır topladığı sıra dışı Kreuzberg mahallesini keşfetmek için iyi bir zaman ayıracağınızdan emin olun. Victor Ash’in ‘’Astronaut/Cosmonaut’’ adlı eseri, grafiti sanatının dünyadaki en tanınmış eserlerinden biri olabilir. Hem atmosferde hem de zamanda asılı kalmış bir uzaylının hikayesini anlatır.

DRESDEN

Elbette Berlin, sokak sanatıyla dünyaca ünlüdür, ancak görülmeye değecek olan Dresden’de harika duvar resimlerinin yanı sıra, bazı politik grafitiler de dahil olmak üzere canlı bir sokak sanatı sahnesi vardır. Dresden Neustadt’taki en ünlü sokak sanatı noktalarından biri, yerel sanatçıların binaları devasa tuvalleri olarak kullandığı Kunsthofpassage‘dir.

Dresden’de bir sürü fotoğraf çekebilir, kendinizi her adımda daha fazlasını öğrenmek isterken bulabilirsiniz. Diğer şehirlerin ve sokak sanatçılarının aksine, buradaki sanatın oldukça gizemli olduğunu göreceksiniz.

LİEPZİG

Dresden’deki tüm renklere ve sanata doyduktan sonra rotanızı Liepzig’e çevirin. Buradaki sokak sanatı sahnesi; endüstriyel mimari, kentsel manzaralar ve Banksy öncesi sokak sanatının düşündürücü bir karışımına sahiptir.
Burada görülmesi gereken başka ilginç bir yer; yüzden fazla sanatçıya ev sahipliği yapan bir sanat topluluğuna dönüşen eski bir pamuk fabrikası olan Spinnerei’dir.

Banksy’yi seviyorsanız eğer, Karl-Liebknecht-Strasse 7’deki Blek le Rat’ın çalışmalarına göz atmayı unutmayın . Yaygın olarak şablon grafitisinin ana temsilcisi olarak bilinir ve “Pour Sybille” yerel yetkililer tarafından halka açık bir anıt olarak bile aday gösterilmiştir.

HAMBURG

Hamburg, Almanya’daki en aktif sokak sanatı sahnelerinden birine sahiptir. Pek çok ilginç parçası vardır. Çok sayıda çıkartma sanatı, bazı güzel şablon sanatı ve Push’un styrocutları gibi sıra dışı parçalar mevcuttur.

Yol Gezisi 2

Münih → Stuttgard → Nürnberg → Münih

MÜNİH

Yolculuğunuza, Münih’in sadece bira ve bretzl ile ilgili bir şehir olmadığı gerçeğine şaşıracağınız Münih’ten başlayabilirsiniz. Oktoberfest’in başkenti, Noname & Shepard FaireyEscif, Ericailcane veBlu gibi önde gelen sokak sanatçılarının yer aldığı çok zengin bir sokak sanatı ortamına sahiptir.

STUTTGARD

Yerleşik sanatçılar ve gelecek sanatçılar için bir uygulama alanı olan Hall of Fame mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Tren istasyonunun hemen yanında yer alan Nordbahnhofstraße’yi kaçırmayın ve yerel sokak sanatı ortamı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Sarah Haberkern’in sanat galerisini ziyaret etmeyi unutmayın.

NÜRNBERG

Nürnberg Sfir’in süper gerçekçi su altı devi parçası da dahil olmak üzere burada durmaya değer birkaç iyi gizlenmiş grafiti eserine sahiptir.