Almanya’daki Erasmus Stajım

Almanya’daki Erasmus Stajım

İlk olarak Teknoservice’te stajımı nasıl bulduğumdan bahsedeceğim. Erasmus staj hareketliliğini kazandıktan sonra Almanya’da staj yapabileceğim yerleri araştırmaya başladım.  Teknoservice’in kurucusu olan Nuri Özyurt’un köklü referansları dikkatimi çekti ve bu sayede Teknoservice şirketini araştırmaya başladım. İlk olarak şirket web sitesini, Facebook, Youtube, LinkedIn ve Instagram hesaplarını araştırdım. Bunları araştırırken şirketin yapmış olduğu başarılı projeler, oluşturmuş olduğu köklü referanslar ve eğitim bilgisiyle benim bu şirkete dair çalışma isteğimi arttırdı. Şirketin başarısı beni ikna ettikten sonra LinkedIn’den şirket çalışanları ve stajyerler ile irtibata geçtim. Birçok farklı kişiden hep olumlu geri dönüş aldım. Bu sayede şirket Nuri Özyurt’a staj yapmamın akademik ve iş hayatında beni bir adım ileri atacağından emin olduktan sonra, şirkete staj için başvuru yaptım.

Şirketin yollamış olduğu başvuru formunu doldurduktan sonra hızlı bir şekilde şirketin çalışanları olumlu sonuçlarını bana ilettiler. Bu iletiyi sadece bir kişi değil şirketin farklı çalışanlarından da aldım, bu şirketin stajyerlere vermiş olduğu önemi tekrar bana kanıtladı. Olumlu yanıtı aldıktan sonra, ilk defa Almanya’ya geleceğim için evraklar konusunda telaşlı olmama rağmen şirket çalışanlarının her zaman yanımda olduğunu hissetim. Onların sayesinde evraklarımı sorunsuz bir şekilde tamamlayıp vizemi aldım ve Almanya’ya gittim.

Almanya’ya gittikten sonra 1 haftalık oryantasyon süresine girdim. Bu oryantasyon sürecin de 3 aylık staj sürecimin yön haritası planlandı. Bu sayede staj sürecim boyunca neler yapacağımı net bir şekilde gördüm. Planlı yaşamayı seven biri olarak staj sürecim boyunca hangi konuda çalışacağımı bilmek beni mutlu etti.

Bu oryantasyon sürecin de bana çizilen yön haritasının aynı anlatıldığı gibi ilerledi. Stajım boyunca oryantasyonda yapılan planların hepsi 3 aylık zaman dilimine profesyonel, öğretici ve anlaşılır bir şekilde sığdırıldı.  Bu sayede kurumsal bir şirket yapısının nasıl oluşması gerektiğini Teknoservice bana gösterdi.

Teknoservice şirketin de olumlu ve eğitici bir staj sonucu elde ettim.