Almanya'da Ulaşım ve Sinyalizasyon

Almanya'da Ulaşım ve Sinyalizasyon

Herkese tekrardan merhaba. Almanya’da staj sürecimde Almanların trenleri , otobanları ,otobüsleri gibi ulaşım yollarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle Almanya’da gemilerin geçtiği kanallar mevcut. Bu kanalların ve şehrin yerleşimi oldukça dikkat çekiçi. Şehirlerdeki tüm fabrikalar kanalların kenarına düzenli bir biçimde kurulmuş vaziyette. Her fabrikanın önünde liman ve tren rayı , arkasında yola açılan bir tır girişi mevcut. Bu sistem gerçekten çok iyi. Çünkü fabrikada yapılan üretim gemiye hemen ulaşıp ticaret serüvenini başlatıyor. Hammadde konusunda da trenler fabrikanın önüne kadar yükü getiriyor. Şehir içine de sayısı Almanya’da fazlaca olan tırlarla sağlanıyor.

Otobanlarından bahsedecek olursak gerçekten onlar da mükemmel dizayn edilmiş. Geniş yollar trafiğin çok rahat akmasını sağlıyor. Herkesin kurala uyması ve kullanması gereken şeriti benimsemesi trafik açısından büyük önem taşıyor. Otobanların temiz olması da ayrı bir konu.

Otobüslerin şehir içlerinde kendine ait şeridinin olması da şehir içindeki ulaşımda büyük rahatlık sağlıyor. Büyük otobüsler zamanında geliyor ve ulaşması gereken yere zamanında ulaşıyor. Kendi şeridinin olması da trafikte kalabalık olmaması için gerçekten iyi düşünülmüş.

Almanya’nın trenlerinden bahsedecek olursak gerçekten harika bir tren sistemi var. Almanya’nın her yerine köşe bucak giden raylar sayesinde toplu taşımada tren büyük bir önem tutuyor. İyi kurulan raylar ve sistem sayesinde Almanya’nın bir ucundan diğer ucuna gidebilmeniz kolay ve mümkün. Trenler de gerçekten rahat. Klimaları , prizleri ve internetleri sayesinde rahat bir yolculuk geçirmek mümkün. En çok dikkatimi çeken şeylerden biri de sinyalizasyon konusu. Almanlar gerçekten bunu çok iyi yapmışlar. Trenlerde bahsettiğim sinyalizasyon sistemi sayesinde çok ray olmasına rağmen hiç durmadan yolculuk yapılıyor. Uygulama sayesinde de hangi trenin nereden ve ne zaman kalkacağı yazıyor. Gecikme saatleri de sistem üzerinden gösteriliyor. 9 euroluk ticket dan dolayı bazı hatlar biraz kalabalık olsa da tren sistemi gerçekten çok iyi. Ulaşım konusu gerçekten çözülmüş durumda.

Sonraki yazılarımda dikkatimi çeken şeylerle görüşmek üzere..