Almanya'da Ögrenci Bileti Almak

Almanya'da Ögrenci Bileti Almak

YoungTicketPLUS für Azubis und Studierende | Abotickets | Tickets | DVG – Duisburger Verkehrsgesellschaft AG

Merhaba, Almanya’da Düsseldorf şehrinde Erasmus+ Stajı yapan birisi olarak sizlere öğrenci biletini nasıl temin ettiğimi anlatmak istedim.

Almanya demiryolu ağı açısından ulaşımın en kolay sağlanabildiği ülkelerden birisi. İş böyle olunca trenle ülkenin hemen hemen her noktasına ulaşabilmektesiniz. Trenlerin yanı sıra otobüslerde de koordinasyon çok güzel sağlanmış.

Gelelim ücret kısmına. Normal şartlarda ulaşım Türkiye’den gelen birisi için Euro-TL kuru nedeniyle pahalı olmaktayken öğrenciler ve stajyerler için olan YoungTicketPLUS bizlere aylık cüzi bir miktar ödeyerek toplu taşıma kullanmamızı sağlıyor. Ben Düsseldorf şehrinde staj gördüğüm için bu bölge sınırları içerisinde hizmet veren VRR’dan biletimi aldım. Erasmus+ staj projesi kapsamında başvuru yaptığım için abonman bilet yerine bizlere YoungTicketPLUS bilet hakkı veriyorlar.

Başvuruyu web sitesinde yer alan formu indirerek doldurduktan sonra staj yapacağınız firmaya imzalatıp kaşeletmeniz gerekmekte. Ben bu formu doldurduktan sonra şehrin merkez tren istasyonu olan Düsseldorf Hauptbahnhof’a teslim ettim. Bileti hemen o an çıkartabiliyorlar.

Biletin fiyatı aylık 72,60 € olup her ay aynı noktadan ücret ödeyip yeni ayı onaylatmanız gerekmekte. YoungTicketPLUS  bizlere tüm gün bisikletimiz için para ödemeden ve saat sıkıntısı olmadan seyahat etmemizi sağlıyor. Bunun yanı sıra hafta içi saat 19.00’dan sonra, hafta sonları ve resmi tatillerde yanımızda bir kişiyle daha ücretsiz yolculuk imkanı sunmakta.

Yolculuk sırasında kullanacağımız rotayı ve taşıtların saatlerine Deutsche Bahn’in mobil uygulamasını mobil marketlerden indirerek ulaşabilirsiniz. Sistem o kadar güzel işlemekte ki küçük bir örnek vermek gerekirse durağa erken gelen otobüs veya tren olursa, rotada verilen saatlerde duraktan geçmesi gerektiği için doğru saati beklemek zorunda.

Son bir noktaya değinmek gerekirse; otobüs, tren ve tramvaya binerken biletimizi Türkiye’de olduğu gibi sürekli göstermek durumunda değiliz. Fakat gün içerisinde yapılan ani kontrollerle yakalanma ihtimaliniz çok yüksek. Cezası ise 60€ olduğu için sizlere tavsiyem biletsiz asla toplu taşıma kullanmayın, işinizi şansa bırakmayın.