Almanya'da (Kuzey Ren-Vestfalya) Gezilebilecek Yerler Part-2

Almanya'da (Kuzey Ren-Vestfalya) Gezilebilecek Yerler Part-2

Herkese Merhaba,

Bugün, yazmış olduğum ilk blog yazımın devamı niteliğinde olan Almanya’da ( Kuzey Ren-Vestfalya) gezilebilecek yerler part 2 yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk parta ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Keyifli okumalar…

Köln

Köln, eyaletin en önemli ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Ren Nehri, kentin tam ortasından geçmektedir. Nehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsüdür.

Hohenzollern Köprüsü

Başlangıçta demiryolu ile karayolu için kullanılan köprü 1945 yılından sonra günümüze kadar sadece demiryolu köprüsü ve yaya geçidi olarak kullanılmaktadır. Almanya’nın en yoğun olarak kullanılan demiryolu köprüsüdür. (Konum)

Imhoff-Schokoladenmuseum (Çikolata müzesi)

Çikolatanın tarihsel sürecini derinlemesine anlatan bu müze çikolata seviyorsanız tam da size göre. Müzede çikolata üretimine dair eğitimler de mevcut. Müzeye girişler ücretli. Güncel giriş ücreti öğrenciler için 7,50 Euro. (Konum)

Köln Teleferiği

Köln şehrini bir de yukarıdan deneyimlemek isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir yer olan Köln teleferiğinin  1 km’ye yakın bir hattı bulunuyor. Teleferiğin Yetişkinler için bilet fiyatı 4.80 Euro. Ayrıca teleferik Ekim ve Nisan arası hizmet veriyor. (Konum)

Wuppertal

Düsseldorf’un kuzeydoğusunda, Ren Irmağının kollarından Wupper Irmağının iki yakasında 16 km boyunca uzanır. 1929’da Barmen, Elberfeld, Beyenburg, Cronenberg, Ronsdorf ve Vohwinkel kasabalarının birleştirilmesiyle Barmen-Elberfeld adıyla kurulmuş, 1930’da Wuppertal (Wupper Vadisi) adını almıştır.

Wuppertal Gaskessel (Gaz kazanı)

Endüstriyel bir yapı olan bu yer Wuppertal’ın en gözde turistik mekanlarından. Yüksekliği sebebiyle tepesinde fotoğraf çektirmek isteyeceksiniz. Ayrıca içerisinde 360° olan görsel şölen ile çeşitli gösteriler de mevcut. (Konum)

Wuppertal Hava Treni

Wuppertal Schwebebahn (tam Türkçe karşılığı: “Wuppertal süzülen treni”) 1 Mart 1901’de hizmete sunulan ilk ve en eski “havada asılı demiryolu” sistemidir. Pek benzeri olmayan bu trene eminim siz de binmek isteyeceksiniz. (Konum)

Wuppertal Belediye Binası

Wuppertal’ın en popüler mimarilerinden biri olan belediye binası mükemmel tasarlanmış akustiği ile konser ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapıyor ayrıca içerisinde sergiler de mevcut. (Konum)

Duisburg

Ren ve Ruhr ırmaklarının birleştiği noktada yer alır. Ren-Herne Kanalıyla Kuzey Denizindeki Alman limanlarına ve Dortmund üzerinden Dortmund-Ems Kanalına bağlanır. Yaklaşık 150.000 yabancı kökenlinin ikamet ettiği bu kentte 60.000’den fazla Türk kökenli insan yaşamakta. Böylelikle Duisburg Almanya’da Berlin, Köln ve Hamburg kentlerinden sonra en çok Türk’ün yaşadığı şehirdir.

Tiger & Turtle

Roller coaster gibi gözüken bu yapıt aslında üzerinde yürünebilen dev bir heykel. Size sunduğu müthiş manzarasıyla fotoğraflarınıza renk katacaksınız. (Konum)

Landschaftspark

Landschaftspark Almanya’nın Duisburg kentinin kuzeyinde bulunan halka açık bir park alanıdır. Sanayi geçmişini reddetmek yerine anlamaya ve iyileştirmeye çalışmak niyetiyle, Peter Latz tarafından 1991 yılında tasarlanmıştır. Hafta sonları yapılan ışıklandırmalar inanılmaz manzara deneyimi sunuyor. (Konum)

Alman İç Denizcilik Müzesi

1974 yılında kurulan Alman İç Denizcilik Müzesi, bugün Avrupa’nın en büyük iç liman kompleksini oluşturan Duisburg-Ruhrort limanlarının çekirdeği olan Duisburg’un Ruhrort bölgesinde yer almaktadır. Gemilere merakınız var ise bu müzeyi kaçırmayın derim. (Konum)