Faydalı App'ler

Faydalı App'ler
Photo by Rob Hampson / Unsplash

Almanya ziyaretinizde size yardımcı olacak uygulamaların bazılarına göz atalım;

  1. DB Navigator: Almanya'da toplu taşıma ile seyahat etmek için Deutsche Bahn'ın resmi bir uygulaması olan DB Navigator Almanya içinde en çok kullanılan ulaşım uygulamasıdır. Bu uygulama ile tren ve otobüs seferlerini ileri bir tarih seçerek önceden planlamak, bilet satın almak, araç saatlerini kontrol etmek ve seyahat durumunu takip etmek mümkündür. Ayrıca seyehat edeceğiniz aralıklarda araçlarda oluşabilecek yoğunluğu da önceden görebilirsiniz.
  2. TooGoodToGo: Almanya'da israfı azaltmak ve gıda atıklarını önlemek için kullanılan TooGoodToGo uygulaması, restoranlardan indirimli fiyatlarla arta kalan yemekleri satın alabilmenizi sağlar. Bu şekilde sürdürülebilir bir şekilde yemek alabilir ve gıda israfını azaltabilirsiniz. Aynı zamanda farklı kültürlere ait yemekleri uygun fiyata deneyimleme fırsatı yakalarsınız.
  3. LEO Dictionary: Almanca öğrenenler için LEO Dictionary uygulaması oldukça popülerdir. Bu uygulama, Almanca-İngilizce, Almanca-Türkçe ve diğer birçok dil arasında çeviri yapmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda günlük hayatta  karşılaştığınız kelimelerin anlamını öğrenmek için kullanabilirsiniz. Bunun yanında Yandex çeviri veya Google Translate de kulanılabilir.  
  4. Foodora, Lieferando, Wolt: Almanya'da popüler olan bu yemeksepeti benzeri yemek teslim uygulamaları, çeşitli restoranlardan sipariş vermenizi ve yiyecekleri kapınıza getirmesini sağlar. Geniş bir restoran seçeneği ve kullanıcı dostu bir arayüz sunmaktadırlar.
  5. MyTaxi: Almanya'da taksi çağırmak için MyTaxi uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama, yakındaki taksileri bulmanıza, taksi rezervasyonu yapmanıza hatta taksi ücretini online olarak ödemenize olanak sağlar.
  6. Google Maps: Almanya'da yol tarifi ve navigasyon için Google Maps uygulamasını kullanabilirsiniz. DB Navigator'dan farklı olarak yürüyüş rotaları ve trafik durumu gibi bilgileri de sağlayabilmektedir.
  7. FahrRad:  Almanya'da en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri de bisiklettir. Bisiklet kullanırken rota planlaması yapmak ve bisiklet yollarını keşfetmek için FahrRad uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama, size en uygun bisiklet rotalarını gösterir ve bisiklet kiralama hizmetlerini bulmanıza yardımcı olur.
  8. Vodafone, Ayyıldız: Kullandığınız telefon hattı hangi şirkete aitse o şirkete ait uygulamayı indirmeniz bilinçli tüketim yapmanız için önemli olabilir. Bu uygulamalar üzerinden prepaid hattınıza paket tanımlaması yapabilir ya da hattınıza internet üzerinden bakiye yükleyebilirsiniz.
  9. Dualingo, Babbel: Almanca öğrenmek için dil öğrenme uygulamaları oldukça faydalıdır. Günlük alıştırmaları düzenli yaptığınızda zamanla öğrenmeye başladığınızı kolayca fark edebilirsiniz. Böylece farklı dil konuşan insanlarla aranızdaki dil bariyeri kalkmış olacaktır.
  10. Flink: Türkiye'de bulunan Getir uygulamasına benzeyen Flink, genellikle taze meyve ve sebzeler, süt ürünleri, temel gıda maddeleri, atıştırmalıklar, temizlik malzemeleri gibi çeşitli ürünleri sunar. Mobil uygulama üzerinden alışveriş yapabilir, tercih ettiğiniz ürünleri sepete ekleyebilir ve ödemenizi yapabilirsiniz. Sonrasında siparişiniz belirttiğiniz adrese en kısa sürede getirilir.

Sonuç olarak, Almanya'da popüler olan uygulamaları indirmek size yerel deneyime uyum sağlama, kolay hizmet alabilme, çeşitli seçeneklere erişim, indirim ve fırsatları değerlendirme imkanı sunar. Aynı zamanda bu uygulamalar hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden Almanya'ya geldiğinizde bu uygulamaları kullanmanızı tavsiye edebilirim.