Wuppertal'den günübirlik rota:Aachen

Wuppertal'den günübirlik rota:Aachen

Merhaba,

Bugün sizlere staj yaparken konakladığım Wuppertal şehrinden yola çıkarak günübirlik gezip dönebileceğiniz, havanızı değiştirip keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden olan Aachen şehrini anlatacağım.

Öncelikle nasıl ulaşabileceğimizden kısaca bahsetmek gerekirse; Bize yürüme mesafesinde bulunan Wuppertal Hbf'den binilebilen Re4 kodlu trene bindiğinizde doğrudan,tek trenle Aachen'a ulaşabiliyorsunuz. Yaklaşık 1 saat 45 dakika süren bun yolculuğun, diğer duraklardaki yoğunluk veya raylardaki çalışmalar nedeniyle 2 saate kadar sürebileceğini hatırlatmamda fayda var.

Aachen, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan tarihi ve kültürel açıdan önemli bir şehir. Şehir, Almanya'nın batısında, Belçika ve Hollanda sınırlarına oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Aachen, tarihsel olarak özellikle Frank Krallığı döneminde büyük bir öneme sahip. Aachen'a vardığınız zaman görülmesi gereken yerlerin başında Aachen Katedrali geliyor.

Bu katedral, Orta Çağ'dan kalma mimari özellikleri ile ünlü ve Kutsal Roma İmparatoru I. Karl (Charlemagne) için imparatorluk sarayı olarak inşa edilmiş. Aachen Katedrali, tarihi ve kültürel açıdan büyük bir öneme sahip olup, 1978 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiş. Katedrali gördükten sonra Aachen'ın tarih kokan Altstadt'ında gezip güzel bir kahve molası verebilirsiniz. Ayrıca şehir, Aachen Teknik Üniversitesi (RWTH Aachen University) gibi önde gelen eğitim kurumlarına ev sahipliği yapması nedeniyle bir öğrenci şehri olarak da biliniyor. Vaktiniz kalırsa üniversiteyi de görmenizi tavsiye ederim.

Birkaç saatte gezebileceğiniz bu güzel şehirden akşam saatlerine kadar devam eden Re4'e binerek Wuppertal'e geri dönebilirsiniz.

Biz gittiğimizde çok yağmurlu ve kapalı bir havaya denk gelmemize rağmen şehrin tarihi dokusundan çok etkilendik. Daha önce başka bir yere gitmek için sadece tren istasyonundan geçtiğimiz bu şehre yeniden gelmeye kesinlikle değdiğini söyleyebilirim.