Wuppertal'a Nasıl Ulaşabilirim?

Wuppertal'a Nasıl Ulaşabilirim?
Photo by Simon Wierzba / Unsplash

Düsseldorf'a büyük bir heyecanla inişinizi yapıp pasaport kontrolünden geçtikten sonra aklınıza çok önemli bir soru geliyor "Ben şimdi wuppertal'a nasıl gideceğim?" Bu yazıda bu soruya detaylı bir şekilde fotoğraflarla destekleyerek yol göstereceğim.

Öncelikle yeşil pasaportla geldiyseniz Düsseldorf havaalanında pasaport kontrolünde sınır polisine gelmeden önce kabul belgenizi, kalacak yer belgenizi ve gidiş dönüş biletinizi hazır etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu belgeleri sınır polisleri istiyor. Belgelerinizi kontrol ettikten sonra pasaportunuza giriş damgasını basıyor sonrasında ise Almanya'ya hoşgeldiniz! DB Navigator uygulaması Almanya'da gezerken sizin için çok önemli bir uygulama. Almanya'nın genel toplu taşıma bilgilerini gecikmeleri ve nasıl gidebileceğinizi görebileceğiniz bir uygulama indirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Şimdi valizlerinizle beraber Havaalanından çıkış yaptığınızda S-Bahn'ı bulmanız gerekiyor. Tabelalardan nerede olduğunu görebilirsiniz. Çıkış yaptığınızda hemen biraz ileride yer alıyor.

S-Bahn'a indiğinizde biraz ileride ticketmachine göreceksiniz. TicketMachine'den gideceğiniz yer olarak Wuppertal Haupthbahnof'u seçtikten sonra 24-Stunden Ticket alabilirsiniz. Bu bilet ile 24 saatliğine bütün ulaşım araçlarına sınırsız binebiliyorsunuz. Bazı araçlara binemiyorsunuz bunlar genellikle hızlı trenler olan IC'ler oluyor. Bu trenlerin biletleri ayrı olarak satılıyor. Almanya'da şuan için aylık biletler satılıyor ve bu bileti almak çok daha mantıklı olacaktır. 49 euro'ya aylık olarak yine IC gibi trenler hariç olarak tüm toplu taşıma araçlarına binebiliyorsunuz. Üstelik bütün Almanya'da geçerli. Bu bilet için burada banka hesabı açmanız gerekiyor. Bu açtığınız banka hesabının iban bilgileriyle beraber aylık olarak ister fiziksel ister de DB Navigator uygulamasından qr code şeklinde satın alabiliyorsunuz.

Buradan 24-Stunden biletinizi aldıktan sonra 15,60 euro ödeyerek (kart veya nakit) biletinizi makinenin alt kısmından alabilirsiniz. (İsterseniz tek yön bilet de satın alabilirsiniz. Ama nacizane tavsiyem 24 saatlik bilet alarak riske girmemek.) S1'e binerek Düsseldorf Haupthbahnof'a gidebilirsiniz. Düsseldorf Hauptbahnof'tan da otobüse binerek Wuppertal Haupthbahnof'ta inebilirsiniz. Buradan ister yürüyerek isterseniz de otobüslere binerek (628, 635, 620, 625) Schleswiger Strasse'de inerek konaklayacağınız yere ulaşabilirsiniz.