Tüm detaylarıyla Wuppertal

Tüm detaylarıyla Wuppertal

Merhaba, bu yazımda sizlere staj süresince kaldığımız şehir olan Wuppertal’i tanıtmak istiyorum.

Konum ve Ulaşım

Öncelikle Wuppertal şehri Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer almaktadır. Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya’nın nüfusa göre birinci eyaletidir. 2021 verilerine göre nüfusu yaklaşık 18 milyondur. 31 ilçe ve 22 bağımsız şehirden oluşmaktadır. Başkenti Düsseldorf, en büyük kenti ise Köln’dür. Hollanda ve Belçika ile komşudur. Wuppertal yaklaşık 355 bin nüfusu ile bu eyaletin en kalabalık 7.şehridir. Köln, Düsseldorf, Dortmund, Essen, Duisburg ve Bochum gibi büyük şehirlere tren ile 1-1.5 saat uzaklıklarda yer almaktadır. Gitmek istediğiniz yerlere otobüs, tren ve schwebebahn (uçan tren 😊) ile kolayca ulaşabilirsiniz. Merkez tren istasyonu da kaldığımız yere yakın mesafededir.

Tarihçe

Wuppertal şehri 1929 yılında Barmen, Elberfeld, Cronenberg, Ronsdorf ve Vohwinkel şehirlerinin birleşmesi neticesinde kurulmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız İşgali son bulduktan sonra şehre “Wuppertal” adı verilmiştir. Yerleşime ait ilk bilgiler ise 11.yüzyılın ortalarına dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Wuppertal yeniden inşa edilmiş ve bugün bildiğimiz şehir haline gelmiştir.

Coğrafya

Öncelikle, şehirde çok fazla sayıda dik sokak bulunmaktadır. Buna ek olarak da oldukça fazla sayıda merdiven bulunmaktadır. Öyle ki Wuppertal, Almanya'da en çok halka açık merdivene sahip şehir olarak kabul edilmektedir. En çok hoşuma giden şeylerden birisi ise oldukça fazla yeşil alana sahip olması. Komşu kasabalarda çok fazla sayıda orman alanı bulunmaktadır. Wuppertal, kuzeybatı Alman iklim bölgesinde yer almaktadır. Bu iklimin özellikleri yazları serin olması, kışları ise ılıman olması. Yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 11 °C'dir. Ortalama sıcaklık 19.4 °C ile Temmuz en sıcak ay, Ocak ise 3.4 °C ile en soğuk aydır. En yağışlı aylar Temmuz, Eylül ve Aralık olarak kabul edilmektedir. Son olarak gün içinde hava değişimleri yaşamanız mümkün. Hazırlıklı olmanızda fayda var :)

Wuppertal’i gezmek

Evet, şimdi gelelim Wuppertal’de görülmesi gereken yerlere :)

Wuppertal Schwebebahn

Wuppertal Süspansiyon Demiryolu, 1 Mart 1901'de Wuppertal'da açılmış yerel bir toplu taşıma aracıdır.  Wuppertal’in simgesi olan asma demiryolu, şehrin içinden geçen 13 km’lik bir yol üzerinden ilerlemektedir. Oberbarmen ve Vohwinkel'in iki uç istasyonu arasındaki bir yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Güzergâhta toplamda 20 istasyon bulunmaktadır.

Skulpturenpark Waldfrieden

Skulpturenpark Waldfrieden , İngiliz heykeltıraş Tony Cragg'e ait heykellerin ve bazıları ödünç alınmış olan diğer tanınmış sanatçıların çok sayıda heykelinin de gösterildiği bir heykel parkıdır.

İndirimli giriş ücreti 9 €

Mevsimlere göre çalışma saatleri değişiklik göstermektedir. Ziyaret etmeden önce web sitesinden kontrol etmenizde fayda var.

Botanischer Garten

1890'da biyoloji dersleri için bir okul bahçesi olarak kurulmuştur. Oldukça fazla sayıda nadir bitki türlerini görüp arkadaşlarınızıla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Kaldığımız yere ise yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Von der Heydt-Museum

Von der Heydt Müzesi, 17. yüzyıldan günümüze kadar sanatçıların eserlerini içermektedir.

İndirimli giriş ücreti 10 €

Çalışma saatleri mevsimlere göre değişiklik göstermektedir.

Elberfelder Rathaus

1895'te inşa edilen belediye binası 24 Ekim 1900'de Kaiser Wilhelm II ve eşi tarafından Wuppertal asma demiryolu ile birlikte açılmıştır. Bugün, sosyal yönetimin ana alanları burada yer almaktadır. Yine Jubiläumsbrunnen de burada yer almaktadır. Kaldığımız yere yürüme mesafesinde olan merkezi bir binadır.

Görülmesi gereken yerlerden bazıları bunlardı. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Devam eden yazılarda görüşmek üzere :)