Schloss Drachenburg

Schloss Drachenburg

Bugün sizlerle Bonn’un ünlü kalesi Ejderha Kalesi’nden bahsedeceğim. Buraya Bonn’ a giden trene bindiğinizde Königswinter durağında inerek ve bir yarım saat otuz beş dakikalık küçük bir dağa tırmanıştan sonra ulaşabiliyorsunuz. Tren istasyonundan ayrıldığımızda o kadar uzakta görünüyordu ki bu kale gerçekten gözümüz korkmuştu ama daha sonra yürümeye devam ettiğimizde ve patikalı yolları çıktıkça o kadar da zorlanmadık. Zaten yolun sonuna varıp kaleye ulaştığınızda gerçekten o yürüşe değiyor. Hem kalenin kendisi hem de bulunduğu konumda gözüken şehir manzarası gerçekten görmeye değer.

Kaleye 5 euro gibi bir ücret verdikten sonra mükemmel bahçesine giriş yaptık. Girişteki görevlilerden yardım alarak audioya nasıl ulaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kalenin tarihi hikayesini anlatan bu audionun Türkçe seçeneği de mevcut. 19. Yüzyıldan kalma bu kale birçok kişiye ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca okul olarak kullanılmış, Nazi döneminde de burada öğrenciler yetiştirilmiştir. Maden işçileri de yine bu kalede eğitim görmüştür.

Frank Kirchbach ve Ferdinand Wagner gibi sanatçıların büyük kanvas tablolarını, sanatsal ahşap oymaları ve mükemmel cam işçiliğini bu kalede fazlasıyla görebilirsiniz. Çok da fazla detay vermeden yazım sonuna gelmek istiyorum. Eğer Bonn taraflarına gitmeye karar verirseniz bir yarım gününüzü ayırarak lütfen bu kaleye gidin.