Polonya'da Erasmus ve Vize süreci

Polonya'da Erasmus ve Vize süreci

Ben Özkan Özçetin, Celal Bayar Üniversitesi 4. Sınıf Ekonomi ve Finans öğrencisiyim. Bu yazımda size Polonya Erasmus ve Vize süreci hakkında bilgiler vereceğim. 2017-2018 güz döneminde Erasmus + Öğrenim Hareketliliği’ne katıldım. Gittiğim ülke Polonya idi.

Peki Polonya’ya gitmeye nasıl karar verdim?

Basit, 2 seçeneğim vardı diğeri Romanya, gezme avantajı ve eskilerden gelen “Polonya Erasmus Efsaneleri” kulak dolgunluğu ile beni tercih listemde Polonya’yı başa yazma tercihine götürdü. Gezme avantajı derken, bulunduğum yer Berlin’e 2-3 saat uzaklıktaydı bir kere bu bir artıydı benim için. Üstelik benim önceden beri görmek istediğim Wroclaw şehrine çok yakındı bu da ikinci çinko. Bunlara ilave para birimi Türk Lirası ile nispeten yakın, aha! Tombala.

Wrocław
Wrocław
Peki, Erasmusa gitmeye nasıl karar verdim?

Erasmus, benim zaten üniversiteye gitmeden önce bildiğim bir organizasyondu. Ben meslek lisesi mezunuyum, bilirsiniz meslek liselerinin 2 yıllık önlisans bölümlerine geçiş hakkı vardır. Fakat hayali ve üniversiteye gitmek için tek motivasyonu Erasmus olan bir öğrencinin bu hakkını kullanması düşünülemezdi. Çünkü hareketliliklerde bulunan değişiklik yapabileceğiniz bölümlerin (yüksek lisans bölümleri hariç) %90’a yakını lisans bölümleri için. Şu anda bu yazıyı yine başka bir hareketlilik olan, Erasmus Staj Hareketliliği’nden yazıyorum.

Polonya Erasmus ve Vize süreci, benim biraz alengirli geçenlerdenim.

Polonya Erasmus ve Vize süreci benim için zordu. Benim şanssızlığıma tam başvuracağım sırada Polonya devletinin, VFS Global şirketiyle yaptığı sözleşme sona ermiş. Polonya Erasmus ve Vize Başvuruları sadece Polonya Başkonsolosluğu’ndan yapılabiliyordu. Tabii ki bu planlara yapılan büyük bir darbeydi. Nereden baksanız ihtimaller kötüleşiyor. Çünkü, İzmir’de başvuruyor olsaydım herhangi bir eksik evrak durumda ikametgahımın bulunduğu şehirden her türlü evrağı aynı gün içinde çıkarıp teslim edebilirim. Başkonsoloslukta öyle bir şansınız düşük bir kere daha ciddi ve resmi bir kurum, hata götürmez. Ve tabii ki bu Konsolosluk İzmir’de değil, Ankara’da. Eksiksiz belge felsefesiyle evrakları topluyoruz. Seyahat, sağlık ve eğitim sigortasına ihtiyacınız olacak bu konuda Erasmusa özel sigorta yapan 2-3 tane belli başlı şirket var. Gereken şartları sağladığı sürece hangisini seçtiğinizin önemi yok.  Kalacağınız gün sayısını lütfen doğru hesaplayın, Avrupa bölgesine seyahat ettiğiniz günü de saymanız gerekiyor. Buna ilave sigorta tarihleriniz seyahatinizden bir gün önce ve seyahat bitişinizden bir gün sonrasını da kapsamak zorunda. Bütün belgeleri eksiksiz topladıktan sonra tabii ki vizeyi aldım. Ben seyahatimi Viyana’dan planladım ve oradan otobüsle Polonya’ya geçtim. Sizin artık böyle bir maceraya ihtiyacınız yok çünkü artık İzmir’den, Antalya’dan, Ankara’dan, Polonya’ya direkt uçuşlar başladı.

İyi değişimler 🙂