Paris Yolu

Paris Yolu
Photo by Earth / Unsplash


Merhaba arkadaşlar bu yazımda size erasmus öğrencisi imkanlarımızla yaptığımız çoğumuzun ilgisini çeken bir ülkenin başkenti moda şehri aşıklar şehri Paris’e yaptığımız geziyi anlatacağım. Öncelikle size ulaşımı ne imkanlarla sağladım onu anlatayım. Flixbus adlı otobüs firmasından online bilet almayı denedim ama bankamla ilgili bir problem oldu. Yabancı siteden alış veriş yaptığım için sanırsam. Sonradan öğrendim ki o biletin aynısını Kamil Koç Turizm de satıyormuş. Türk firması olduğu için kolaylıkla satın aldım biletimi ve herkese tavsiye ederim kamil koç üzerinden uluslararası avrupa seyahat bileti almalarını.

Yol yaklaşık 10 saat sürdü otobüs gayet rahattı ve koltular öne arkaya eğildiği gibi yanınıdaki kişiyle aranızdaki mesafeyi de ayarlayabiliyorsunuz. Sağa sola da hareket edebiliyor koltuklar yani. Ve Türkiye ‘den farklı olarak tuvaletler için bir dinlenme tesisinde ihtiyaç molası vermek yerine otobüsün içerisinde bulunan tuvaleti kullanabiliyorsunuz. Böylelikle hem seyahat sırasında yolculuğunuz bölünmemiş oluyor hem de ihtiyaç halinde bir sonraki tesise kadar beklemenize gerek kalmıyor.

Uzun bir yolculuk ve yolculukta yaşanan bel ve boyun ağrıları sonrasında sonunda başkente vardık. Bu arada yolculuk sırasında veya öncesinde telefonunuzun ayarlar bölümünden uluslararası dolaşımı aktif etmeniz gerek Alman mobil operatör hizmetlerinizi kullanabilmeniz için. Ben O2 operatörü kullanıyordum ve avrupadaki ülkelerde ek ücret ödemeden aynı tarifeyi  kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu çok iyi bir ayrıcalık bence yol tariflerine bakmak veya haberleşmek için wifi hotspotu bulmanıza bile gerek kalmıyor.

Otobüsten indiğimizde gördük ki durakta çok fazla ve farklı ırklardan insan vardı. Çıkışa doğru yürüdük ve bir parka çıktık. Sokaklar tabii ki hoştu park da keza ama bizi daha fazlası bekliyordu. Parktan çıktıktan sonra bir meydana vardık ki o meydanda bizi ağır bir idrar kokusu ve taşmış çöp tenekeleri bekliyordu. Daha sonrasında gelen dışkı kokusu da benim kusma refleksimi harekete geçirdi. Çok şükür midem boştu da kusamadım. Yoksa sokağa bir de kusmuk kokusu eklenecekti. Güzel bir yolculuk oldu ama her şeye rağmen. Paris gerçekten görülmeye değer ama abartmaya da gerek yok.