Orta Çağın Büyülü Mirası Lüksemburg'a nasıl gidilir?

Orta Çağın Büyülü Mirası Lüksemburg'a nasıl gidilir?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlerle Wuppertal'dan Lüksemburg'a nasıl gidilir, Lüksemburg'a gittiğinizde neler yapabilirsiniz üzerine konuşacağız.

49 Euroluk Deutschland ticket ile Almanya'nın her şehrine gidebildiğimiz gibi, aynı zamanda sınır ülkelerin belirli şehirlerine de gidebilme hakkına sahibiz. Bunlardan biri Lüksemburg. Lüksemburg, Batı Avrupa'da yer alan küçük bir ülkedir. Ülke, kuzeyde Belçika, doğuda Almanya ve güneyde Fransa ile komşudur. Lüksemburg, sadece 2,586 kilometrekarelik yüzölçümü ile Avrupa'nın en küçük ikinci ülkesidir ve nüfusu yaklaşık 600,000'dir. Ancak, bu küçük boyuta rağmen Lüksemburg, Avrupa'nın önemli finans ve iş merkezlerinden biridir.

Wuppertal'dan Lüksemburg'a ücretsiz gitmek isterseniz, bu Deutschland ticket ile mümkün. Gidiş ve dönüş 3 tren aktarması ile 5 saat, toplamda 10 saatlik bir yolculukla ister günübirlik, ister kalmalı bir gezi planlayabilirsiniz.

Wuppertal Hbf'den 05.20'de RB48 Bonn Hbf treniyle seyahatimize başlıyoruz. 12 duraklı 1 saat 24 dk süren yolcuğumuzun ardından, Bonn Hbf'de inip, 06.57'de RE5 Koblenz Hbf trenine geçiş yapıyoruz. 9 duraklı 45 dk süren yolculuğumuzun ardından, Koblenz Hbf'de inip, RE11 Luxembourg trenine geçiyoruz. Son trene kadar sabah çok erken uyandığımız için uyumanızı öneririm, çünkü Lüksemburg treninden sonra Almanya'nın yemyeşil doğası ve nehrinin birleştiği küçük kasabaları görmenizi tavsiye ederim.

Lüksemburg'a indiğinizde hattınızın kapsama alanı dışında olması durumunda, şehrin city wifi internet ağına katılıp, ücretsiz bir şekilde şehrin her yerinde kesintisiz kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Lüksemburg'ta ulaşım ücretsiz, tren istasyonunun hemen önünden geçen bir metro hattı bulunmakta, metroya binip, 3 durak sonunda şehrin merkezine gidebilirsiniz. Metroda şehir merkezine giderken göreceğiniz köprü şehrin en önemli ve görülmesi gereken yerlerinden Adolphe Köprüsü'dür, burada güzel fotoğraflar çekerken şehrin mistik havasını hissedebilirsiniz.

Dönüş yolunda ise tren saatlerine dikkat etmenizi öneririm, gidiş rotasıyla aynı şekilde Wuppertal Hbf'ye dönebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere :)