Oberhausen

Oberhausen
Gasometer

Merhaba. Almanya' nın eski maden, demir ve çelik, kısaca sanayi merkezlerinden biri olmuş olan Oberhausen şehrinden bahsedeceğiz. Şehirde ilk yerleşim ve yapılaşma 1800' lü yılların sonuna doğru taş kömürü bulunması ile başlamış. İlk yapılaşmalar tren istasyonunun çevresinde başlayıp yavaş yavaş günümüzdeki halini almış. Taş kömürü madenleri kurulmuş ve sonrasında bu kömür, demir ve çelik fabrikaları açılarak ana enerji kaynağı olarak kullanılmış.

Kapak fotoğrafında da göreceğiniz üzere şehrin kültleşmiş simgelerinden birisi Gasometer' dır. 117 metre yüksekliğinde olan Gasometer 1988 tarihine kadar Avrupa' nın en büyük gaz tutucusu idi. İç kısmı şuanda müze haline getirilmiş ve çeşitli ışık illüstrasyonları ile süslenmiştir.

Centro Alışveriş Merkezi

Fotoğrafta görmüş olduğunuz Centro Alışveriş Merkezi Almanya' nın en büyük alışveriş merkezidir ve Oberhausen' da yer almaktadır. İçinde gezerken yorulacağınız, mağaza mağaza dolaşırken kaybolacağınız, kısacası vaktinizin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir yerdir. İçerisinde bir çok giyim markasının dükkanını barındırır. Yemek bölümünde ise benim Amerika' dan çok sevdiğim Five Guys hamburger dükkanı da bulunmaktadır. Oberhausen' a gelirseniz veya Almanya' da bir Five Guys şubesine denk gelirseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Halde Haniel

Halde Haniel merkeze biraz uzak bir konumda bulunsa da Oberhausen' a gelmişseniz mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden birisi olduğunu düşünüyorum. Şehir merkezinden otobüs ile yakın bir konuma gitmeniz gerekiyor. Sonrasında ise doğa ve madencilik tarihi ile baş başa bir doğa yürüyüşü sizi tepeye ulaştıracak. Yanınıza yiyecek, su ve mevsim farketmeksizin kalın kıyafetler almanızı öneririm. Tepeye doğru tırmanışınız 30 dakika civarı sürüyor. Bu yürüyüşünüz sırasında eski madenlerden kalma vagonlar, kazım için olan endüstriyel makinalar, lokomotifler, taş / kömür kazanları görerek ağaçların içinden ilerleyeceksiniz. Tepeye ulaştığınızda göl, Oberhausen' ın uzaktan manzarası sizi karşılayacak. Manzara eşliğinde müzik dinlemek, yanınızda getirdiklerinizi yiyerek ufak bir piknik yapmak tüm uğraşa değecek.