Neden Erasmus?

· 2 dakika okuma süresi
Neden Erasmus?

Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmalarını sağlamaya çalışan Avrupa Birliği programıdır. Tabii bu Erasmus Öğrenim Hareketliliği için bir tanımdır. Erasmus programı ile yurt dışında staj da yapabilirsiniz. Erasmus’u açıkladığımıza göre başlığımıza dönelim. Neden Erasmus?

Değerlendirilmeyi Hak Eden Harika Bir Fırsat

Üniversite yıllarının ne kadar değerli olduğunu, hayatınızda gençliğinizi bir kez yaşayacağınızı ve dolu dolu geçirmek gerektiğini bilirsiniz. İşte bu noktada Erasmus gençler için bir yıldız gibi parlıyor. Erasmus programı ile yurt dışında eğitim görmenin veya staj yapmanın değerini bir yazıya sığdırmak gerçekten çok zor. Hayatınızda hibe alarak yurt dışında bir süreliğine yaşama fırsatını bir daha elde edemeyebilirsiniz.

Yurt Dışında Eğitim Görmek

Erasmus değişim programı ile, dünyada isim yapmış okullarda eğitim görmek mümkün hale geliyor. Özgeçmişinizde, yabancı ve köklü bir üniversitede eğitim gördüğünüzün yazıyor olması sizi iş başvurularınızda öne çıkaracaktır. Ayrıca gittiğiniz üniversitede hocalarınızla aranızı iyi tutmak gelecekte yurt dışında staj veya iş fırsatları için referans haline gelebilir.

Yurt Dışında Yaşama Deneyimi

Yurt dışında yaşayarak gittiğiniz ülkenin kültürünü, dilini, yaşam tarzını ve birçok şeyi öğrenebileceksiniz. Bununla kalmayacak, orada yaşayan yerli halk dışında uluslararası birçok insan da olabileceği için onlarla tanışarak özgüveninizi artıracak, iletişim becerilerinizi geliştirecek, dil seviyenizi geliştirecek, farklı bakış açıları kazanarak kendinize yatırım yapmış olacaksınız. Bu özellikler sizi kariyerinizde önemli noktalara taşıyacak ve yaşamınızı kaliteli geçirebileceksiniz.

Ülkenize Katkı Sağlamak

Yurt dışında tanıştığınız insanlara ülkenizin güzelliklerinden ve insanlarından bahsederek onlara ülkenizi tanıma fırsatı verecek, ülkenizi tanıtarak ilgili olmalarını sağlayabileceksiniz. Ülkenizin prestijini artırmak için siz bir öğrenci olarak yurt dışında çok değerlisiniz. Döndüğünüzde yaşadığınız deneyimlerden arkadaşlarınıza bahsedecek, Erasmus’a daha çok insanın katılmasına teşvik etmiş olacak ve nitelikli insan sayısını artırmaya katkıda bulunmuş olacaksınız. Siz de daha gelişmiş ve nitelikli bir insan olarak ülkenizin kalkınmasına destek olabileceksiniz.

Yeni Kapılar Açılacak

Hayatınızda yeni tanıştığınız bir insanın gelecekte hayatınıza nasıl bir katkısı olacağını bilemezsiniz. Erasmus sayesinde yabancı insanlarla tanışacak, yeni bir dost edinebileceksiniz. Ve o yeni dost gelecekte belki de size yeni kapılar açacak, kariyeriniz için fırsatlar doğurabilecektir.

Kendinizi Tanıma

Evet, en önemli başlığımıza geldik. Yukarıda bahsettiğim özelliklerin dışında, yurt dışında tek başınıza zorluklara göğüs gerecek, yalnız başınıza neler yapabildiğinizi görecek ve kendinizi tanıma fırsatı bulacaksınız.

Bu yazımda Erasmus programına neden katılmanız gerektiğini, sizi nasıl fırsatlar beklediğini anlattım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın… 🙂

Related Articles

Erasmus Hibesine Dair Merak Edilen Her Şey
· 3 dakika okuma süresi
Erasmus Adı Nereden Geliyor?
· 2 dakika okuma süresi
Almanya’da Çalışmak ve Yaşamınıza Katkıları
· 2 dakika okuma süresi
Atina Rehberi
· 2 dakika okuma süresi