Merhaba Hamburg

Merhaba Hamburg
Photo by Claudio Testa / Unsplash

9 Euro bileti ile Wuppertal’dan 3 aktarma ile Hamburg’a gittim. Tren yolculuğu irili ufaklı şehirlerden ve köylerden geçtiği için yoldan çok keyif aldım. Hamburg’a vardığım da daha önce Booking.com dan rezervasyon yaptırdığım a&o da kaldım fiyat performans bakımından çok iyi seçim oldu benim için. Şehir merkezine ulaşım 20 dk hbf ulaşım ise 10 dk aynı zaman da temiz ve güvenilirdi. Şehir merkezine yürüyerek kolayca ulaşım sağladım ilk önce belediye binasını gördüm. Belediye binasının halka açık olması ve sergilenen eserler bakımından keyifliydi arkaya açılan bir bahçesi vardı ve orda çeşitli organizasyonlar yapılıyordu sonrasında belediye çok yakın olan eski alışveriş merkezlerinin girişi olarak adlandırılan geçitten geçerek göl kenarına gittim. Gittiğim dönem Pride dönemine denk geldiği için Hamburg ta coşkulu bir şekil de kutlanıyordu. Çeşitli markalar bu kutlamalara sponsor olmuştu ve destekliyordu sadece markalar değil polis teşkilatı ve şu an Almanya’nın son dönem seçilen partisi SPD de destekleyen pankartlar asmışlardı. Bütün Hamburg Pride kutlamaları için hazırlanmıştı insanların makyajlarından çantalarındaki rozetlere kadar bunu fark edebiliyordum.

Gölü tam tur gezdikten sonra Elbphilharmonie doğru yol alırken karşıma Aziz Nikolai Kilisesi çıktı Almanya'nın Hamburg kentinde bulunan ve eskiden beş ana Lüterci kiliseden biri olan kilisedir. Yapımı 1846'dan 1874'e kadar süren kilise, II. Dünya Savaşı'nda Müttefik Devletler’in hava saldırıları sonucunda büyük zarar görmüştür. Günümüzde yıkı halinde olan kilise, anıt görevi görmektedir. Kilisenin büyük bir kısmı yıkılmış ama asansörle 4 Euro karşılığında tepesine çıkabiliyorsunuz. Daha sonra ikonik tuğla evlerin arasından geçerek Elbphilharmonie gittim giriş ücretsiz 8. Kata çıkabiliyorsunuz ve tam tur binanın etrafından dönerek bütün şehri kuş bakışı olarak görmeniz mümkün. Binanın yakının da ki teknelere binip 3.durakta indim ve bu şekilde eski Hamburg tarafına gelmiş oldum. Tekneye binerken para ödemedim çünkü 9 Euro bileti o tekne için geçerliymiş ama bu tekneye şehir merkezinden binseydim 23 Euro ücret ödemem gerekirdi.

Şehrin eski tarafında balıkçıların birinden Backfish yedim ve ünlü Elbe Tünelin den geçerek suyun altından Hamburg’un kuzey tarafına geçiş sağladım ve manzaraya kuzey kısmından tekrar bakıp tüneli tekrar kullanarak ana karaya geçiş yaptım. St.Pauli tarafın da klasik kuzey ülkeleri mimarisine uygun St.Michael's Church gittim çevresin de çok güzel kafeler var 10 dakika daha üste doğru yürüdüm ve Hamburg’un ikonik dönme dolabının ve lunaparkının olduğu alana vardım. Bu benim Hamburg’da 1 günüm çok keyifli ve güzel geçti.