Lüksemburg'da Neresi?

Lüksemburg'da Neresi?
Photo by Mike van den Bos / Unsplash

Merhaba. Bu yazımda sizlerle TeknoWorld' de staj yapan stajyer arkadaşlarımızla yaptığımız Lüksemburg gezimizden bahsetmek istiyorum.

Roadtrip tadında çok da uzun olmayan fakat yolculuk boyunca gözlerimizi yoldan, manzaralardan alamadığımız bir araba yolculuğu geçirdik. Havanın biraz kapalı ve sisli olması bazılarına depresif gelebilecek fakat benim için ise huzur verici, meraklandırıcı hiç unutmak istemeyeceğim manzaralarla süslü bir yolculuk ifade etti.

Almanya' dan Lüksemburg' a her yaklaştığımız kilometrede Almanya' nın köylerinden, kasabalarından kısacası daha çok yerel halkın yaşadığı alanlardan geçtik. Bu kasabalardaki hayat Almanya' nın büyük şehirlerinde alıştığımız koşturmacadan, gelişmiş teknolojiden çok daha uzak, çok daha sade, çok daha sakin ve bana soracak olursanız daha samimi. Geçerken gördüğüm evlerde burada yaşasam, güzel bir kütüphanem, kedim, köpeğim, piyanom olsa tam benlik yaşantı düşüncesi geçti sürekli içimden.

Lüksemburg' da ilk durağımız Bourscheid Kalesi oldu. O sisli, kapalı havada kalenin kulelerinin sislerin içinde kaybolması adeta masallardan bir sahneyi zihninizde canlandırdığınızda ortaya çıkan görüntüye eşdeğerdi. Kalenin içini gezerken sislerin içinden bir karganın çıkagelmesi ve muhteşem sesiyle şarkı söylemeye çalışması ortamı biraz ürkünçleştirse de zihnimde unutamayacağım bir sahne bıraktı.

Kaleden yolumuza Lüksemburg'un başkenti olan Lüksemburg şehrine doğru devam ettik. Şehir merkezine vardığımızda aracımızı Lüksemburg' da ücretsiz kapalı otoparka bıraktık. Park yerleri konusunda devletin ücretsiz hizmet verdiği otoparklardan siz de faydalanabilirsiniz. Ayrıca ülkede toplu taşıma tamamen ücretsiz. Bütün toplu taşıma araçları elektrikli ve ülkede elektrikli araç kullanımına teşvik çok yüksek.

Ülkede Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dil konuşuluyor ve bu 3 dil de ülkenin resmi dili. Lüksemburgca, Almanya sınırında, Almanların konuştuğu lehçeye yakın bir dildir ancak Fransızca' dan yoğun biçimde etkilenmiştir.

Şehrin içinde gezerken bir çok müze ve tarihi yapı gezme olanağınız olacak. Ben genelde Google Maps' e "gezilecek yerler" şeklinde bir arama yaparak bana en yakın yerden olmak üzere başlıyorum gezilerime. Şehirde spesifik olarak gezmek istediğiniz özel bir lokasyon yok ise benim yaptığım gibi siz de gezdiğiniz şehrin sokaklarında kaybolabilir, yerel halk ile iletişime geçebilir ve yeni deneyimler elde edebilirsiniz.