Halloween

Halloween
Photo by Nick Fewings / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımda sizlere Halloween'den ve Almanya'da Halloween'nin nasıl kutlandığından, karşılandığından bahsedeceğim.

Halloween yani Cadılar Bayramı, her sene dünyada 31 Ekim'de kutlanmaktadır. Aslında Pagan ve daha sonrasında Hristiyan kökenli bir inanış ve bayram olsa da günümüzde tüm dünyada, neredeyse çoğu ülkede kendine yer bulmaktadır. Ayrıca oldukça popülerdir. Genellikle çocuk veya yetişkinlerin kostümler giyerek, maskeler takarak ve makyaj yaparak kendilerini daha korkunç göstererek, çocukların ise kapı kapı gezip şeker ya da harçlık topladığı bir bayramdır.

Genel olarak Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde kutlanmaya başlanmış olsa da bu kültürlerin etkisiyle Avrupa'ya da yansımıştır. Bu bayramın asıl teması korkudur. Korkmak ve korkutmak bir yandan da eğlenmek adına yapılır. Ancak araştırdıklarım sonucunda, yüzyıllar önce aslında 31 Ekim günü yazın tamamen bittiği ve kışa geçildiği gün olarak kabul edilirmiş. Ayrıca o gün bütün ruhların dünyaya indiğine inanılır ve kötü ruhları korkutmak için kostümler giyilir, evler korkutucu bir biçimde süslenirmiş.

Gelelim Almanya'da Cadılar Bayramı'na. Aslında Almanya'da da diğer ülkelerden farklı olarak kutlandığını pek söyleyemem. Gezdiğim ve gördüğüm kadarıyla ticari olarak da tüm marketlerde, giyim mağazalarında ve pazarlarda Cadılar Bayramı'na yönelik ürünlerin satıldığını gördüm. İnsanlar kostümlerini giyiyor, makyajlarını yapıyor ve sokaklarda hep beraber eğleniyorlar. Partiler ve festivaller de yoğun olarak bu tarihlerde mevcut. Ancak Almanların tamamının bu kutlamalara katıldığını söylemem. Hatta kutlamalardan rahatsız olanları bile gördüğümü, tecrübe ettiğimi söyleyebilirim. Kendi aralarında 'süßer oder sauer' dediklerini ve bu şekilde şakalaştıklarını da duydum.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.