Gezi Turu 5-Essen

Gezi Turu 5-Essen
Photo by Kai Süselbeck / Unsplash

Merhaba, gezi turu yazı serime kaldığım yerden devam ediyorum. Bu yazımda sizlere Kuzey Ren Vestfalya’da yer alan şehirlerden biri olan Essen kentini tanıtacağım. Sizlerin en hızlı, en kolay ve en ucuz şekilde bu şehri gezebilmeniz adına özel tavsiyelerde bulunmaya çalışacağım.

Essen

Essen, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı, bu eyaletin dördüncü, ülkenin dokuzuncu büyük şehridir. Ruhr bölgesinin ve Ren-Ruhr metropol bölgesinin merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 600 bine yakın nüfusu ile Almanya’nın en büyük on kentinden biridir. İkinci Dünya savaşından sonra şehrin neredeyse tamamı yıkılmıştır. Sonradan şehir tamamen yeniden yapılanmaya gitmiştir. Essen, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. 2017 yılında ise Avrupa Yeşil Başkenti ünvanını almıştır.  Essen, önemli bir sanayi ve iş yeri merkezi olarak göze çarpmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Alanı Zeche Zollverein'in özellikle dikkate değer olmasıyla birlikte, endüstriyel kültür anıtları endüstriyel geçmişine tanıklık etmektedir. Şehirde Duisburg-Essen Üniversitesi bulunmaktadır. Şu anda bu üniversitede yaklaşık 130 farklı ülkeden yaklaşık 40.000 öğrenci eğitim görmektedir.

Essen’de mutlaka gezilmesi gereken yerler

1-Zeche Zollverein

the landmark of an entire region
Photo by Tim Hüfner / Unsplash

Zollverein kömür ocağı, 1851'den 1986'ya kadar Essen'de aktif bir taş kömürü madeni olmuştur. Adını 1834 yılında kurulan Alman Gümrük Birliği'nden almıştır. Bir zamanlar maden işletmeciliğinin yapıldığı bu tesis 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Dünyanın en güzel maden ocaklarından biri olarak anılmaktadır. Bu alanın içerisinde çeşitli müzeler bulunmaktadır. Red Dot Design Museum, Ruhr Museum ve Fenomania deneyim alanı gibi çeşitli müzeler bulunmaktadır. Müzelere göre giriş ücretleri değişiklik göstermektedir. Açılış ve kapanış saatlerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Burada kömür ocağı içerisinde ziyaret edebileceğiniz yerleri içeren katalogları aldıktan sonra gezinize devam etmenizi öneririm. Zollverein kömür ocağı, Essen Merkez Tren İstasyon’una toplu taşıma ile yaklaşık 30 dakika mesafede yer almaktadır.

2- Botanik Bahçesi Grugapark

Grugapark Botanik Bahçesi, 15 hektarlık bir alan üzerinde birbirinden güzel bitkilerin yetiştirildiği bir bahçedir. Botanik bahçesini bilimsel amaçlarla öğretim ve deney bahçesi olarak 1927 yılında açılmıştır. Öğrenciler için giriş ücreti 2.5 Eurodur. Açılış ve kapanış saatleri mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Bu saatlere web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu park, Essen Merkez Tren İstasyonu’na toplu taşıma ile 20 dakika mesafede yer almaktadır.

3-Villa Hügel

Photo by Jonas Tebbe / Unsplash

Essen’de yer alan Villa Hügel, Alfred Krupp tarafından 1870 ve 1873 yılları arasında inşa edilmiştir. Krupp sanayici ailesinin eski konut ve temsili binası olmuştur. Villa 269 odaya sahiptir ve oldukça büyük bir alana inşa edilmiştir. 1873'ten 1945'e kadar Essen'deki Villa Hügel Krupp ailesinin evi olmuştur. Sayısız patikaları ve heykelleri ile park halka açıktır. Öğrenciler için giriş ücreti 5 Eurodur. Açılış ve kapanış saatlerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile Essen Merkez Tren İstasyonundan burası yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

4-Museum Folkwang

Folkwang Müzesi, Essen'de bulunan bir sanat müzesidir. 1945 yılından günümüze en seçkin resimlerin ve heykel koleksiyonlarının sergilendiği müze içerisinde farklı akımlara ve farklı sanatçılara ait yenilikçi eserler görebilirsiniz. Giriş ücretleri ile ilgili bilgilere web sitesi üzerinden erişebilirsiniz. Açılış ve kapanış saatleri mevsimlere göre değişiklik göstermektedir. Burası Essen Merkez Tren İstasyonu’na yayan yaklaşık 17 dakika uzaklıkta yer almaktadır.

Okuduğunuz için Teşekkür ederim. Takip eden yazılarda görüşmek dileği ile...