Gezi Turu 4 - Dortmund

Gezi Turu 4 - Dortmund
Photo by Evgeni Tcherkasski / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımda sizlere Dortmund şehrini tanıtacağım. Bu yazımda şehrin genel tanıtımı ve bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler yer alacak. Ayrıca tecrübelerim doğrultusunda tavsiyeler de vereceğim.

Dortmund

Dortmund, Almanya'nın Ruhr bölgesinde bulunan bir şehirdir. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlıdır. Nüfusu yaklaşık 587.010'dir.Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin üçüncü büyük şehridir. Şehirde Dortmund Teknik Üniversite ile birlikte altı üniversite daha bulunmaktadır. Bu kapsamda Almanya’nın en büyük üniversite kentlerinden biridir. Ayrıca Almanya’nın en büyük bilim ve yüksek teknoloji merkezlerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Şehirde çok sayıda müze, galeri ve tiyatro binaları bulunmaktadır. Dortmund sanatsal anlamda önemli bir merkezdir ve geniş bir kültürel ortama sahiptir. Dortmund, eski ismiyle Westfalenstadion olan Signal Iduna Park'ın ana sahası olan Borussia Dortmund futbol kulübü aracılığıyla ulusal ün kazanmıştır. Bu stadyum Almanya’nın en fazla seyirci kapasiteli stadyumudur. II. Dünya Savaşı sırasında kentin yüzde 90'ından fazlası ve tarihi kiliseleri, merkezdeki toplam 105 hava saldırısı ve 22.242 tondan fazla bomba ile yok edilmiştir. Ardından halkın sahip olduğu farkındalık ile birlikte şehir yeniden inşa edilmiştir. Dortmund, demir çelik sanayi alanındaki zenginliği ile ülkenin en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır.

Dortmund’da gezilecek yerler

1-Signal İduna Park

Signal İduna Park, Dortmund şehrinde bulunan Borussia Dortmund futbol kulübüne ait stadyumdur. Eski ismi Westfalenstadion olan stadyum 2005 yılında sigorta şirketi Signal Iduna ile anlaşılması neticesinde isim değişikliğine gitmiştir. Almanya’nın en büyük stadyumunun kapasitesi yaklaşık olarak 81 bin’dir. Stadyum dünyanın en özel tribünlerinden biri olan "Gelbe Wand(Sarı Duvar)" tribününe sahiptir. Stadyum, Dortmund Merkez Tren İstasyonu'na tren ile 12 dakika uzaklıkta yer almaktadır. Futbol sevdalıların burayı ziyaret edip stad turu yapmasını tavsiye ederim. Stad turu ücreti öğrenciler için 6 Eurodur. Açılış ve kapanış saatlerine web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

2-Alman Futbol Müzesi

Bu şehir tam anlamıyla futbol meraklıları için tasarlanmış diyebilirim. Futbol ile ilgili tüm merakınızı giderebileceğiniz bir müze yapmışlar: Alman Futbol Müzesi. Bu müze 23 Ekim 2015 tarihinde Dortmund'da Alman Futbol Federasyonu'nun (DFB) ulusal futbol müzesi olarak açılmıştır. Müze, Dortmund Merkez Tren İstasyonu'nun hemen yanında yer almaktadır. Ulaşım oldukça kolaydır. Müze içerisinde oldukça fazla bölüm ve etkinlikler bulunmaktadır. Tüm Alman futbol tarihini yakından görebilir ve inceleyebilirsiniz. Ayrıca içeride Şampiyonlar Ligi Kupası, Avrupa Ligi Kupası ve Dünya Kupası gibi oldukça önemli kupalar yer almaktadır. Futbola ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesini öneririm. Öğrenciler için giriş ücreti 14 Eurodur. Açılış ve kapanış saatlerini dikkate alıp ziyaret düzenlemenizde fayda var. Yine müzenin kendine ait web sitesi üzerinden bu saatlere ulaşabilirsiniz.

3-Vestfalya Parkı

Almanya’da şu ana kadar gezmiş olduğum en güzel parklardan biri oldu diyebilirim. Vestfalya Park, Dortmund'da 70 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Park içinde çok çeşitli bitki türleri bulunmaktadır. Ayrıca park ülke mimarilerine ve bitki çeşitlerine göre sınıflandırılmıştır. Park içinde Florian kulesi bulunmaktadır. Bu kule 210 metre yüksekliğe sahiptir ve ziyaretcilere Dortmund şehir manzarası sunmaktadır. Park içinde dinlenebileceğiniz muazzam yerler bulunmaktadır. Öğrenciler için park girişi 3,5 Eurodur, kuleye çıkış ücreti ise 3 Eurodur.

4-Dortmunder U

Dortmunder U, Dortmunder Union bira fabrikası için "fermantasyon ve depolama mahzeni" olarak 1926/1927'de inşa edilmiş yüksek katlı bir binadır. Bu yapının en üst katından Dortmund şehrini gözetleyebilirsiniz. Dortmund Merkez Tren İstasyonuna çok yakın mesafede yer almaktadır. Buranın pazartesi günü kapalı olduğuna dikkat edin. Açılış ve kapanış saatleri web sitesinde yer almaktadır.

Bu yazımda sizlere Dortmund şehrini ve bu şehirde gezmeniz gerekenleri özetlemeye çalıştım. Okuduğunuz için Teşekkür ederim. Takip eden yazılarda görüşmek dileği ile Hoşçakalın…