Gezi Turu 3 - Aachen

Gezi Turu 3 - Aachen

Gezi turu yazı serimin üçüncü yazısından herkese merhaba. Bu yazımda sizlere Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin turistik açıdan popüler olan şehirlerinden biri olan Aachen şehrini tanıtacağım.

Aachen

Aachen kenti, Almanya'nın kuzeybatı kesiminde, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, Belçika ve Hollanda sınırlarında yer almaktadır. Nüfusu yaklaşık olarak 250 bin civarındadır. Şehir bünyesinde Almanya’nın en önemli teknik üniversitelerinden biri olan Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule’yi(RWTH) barındırmaktadır. Bu açıdan Aachen öğrenci şehri olarak da bilinmektedir. Aachen, kaplıca kenti olması ile meşhur olmakla birlikte Otto'dan Ferdinand'a kadar Kutsal Roma Germen İmparatorları'nın taç giydikleri şehir olmuştur. Bu şehirde demir-çelik sanayisi, dokuma, cam, gıda ve kimya sanayileri gelişmiştir.

Aachen’de gezilecek yerler

1-Aachen Katedrali

Aachen Katedrali, Kuzey Avrupa’nın bilinen en eski katedralidir. Katedral Şarlman’ın emriyle inşa edilmiştir. Yapımının 8.yüzyılda tamamlandığı düşünülmektedir. 936 ve 1531 yılları arasında kilise, tam 595 yıl süreyle, 30 Alman kralının ve 12 kraliçenin taç giydiği yer olmuştur.UNESCO Dünya Mirası listesine Almanya'dan seçilen ilk yapı olmuştur. Almanya tarihinde oldukça önemli yer kaplayan bu yapıyı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

2-Aachen Belediye Binası

Şehirdeki en turistik konumlardan bir diğeri ise Aachen belediye binası. Gotik Aachen belediye binası, katedralin yakınında yer almaktadır. Şehrin en göze çarpan yapılarından biridir. Aachen belediye binası, birçok yüzyıla ait bir vasiyettir. 14. yüzyılda, Aachen vatandaşları, Karolenj sarayının geri kalanının temelleri üzerine Gotik belediye binasını inşa ettiler. Taç giyme törenlerinin ziyafetleri burada gerçekleşmiştir. Belediye binası 10 ile 18 arasında günübirlik ziyaretçilere açıktır. Öğrenciler için giriş ücreti 3 Eurodur.

3-Elisenbrunnen

Elisenbrunnen, mimarlar Johann Peter Cremer ve Karl Friedrich Schinkel tarafından yapılmış klasik bir yapıdır. Adını Bavyera’nın prensesi Elisabeth Ludovika tarafından almıştır. Buranın ılık suyu, Büchel'den çeşmeye bir boru ile iletilen iki içme çeşmesinden akmaktadır. Suyun çok kükürtü olmasından ötürü çevresinde çürük yumurta kokusu hâkimdir. Bu yapının çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bir park bulunmaktadır. Bu parkın üst kısmında para döngüsü isimli meşhur figür de bulunmaktadır. Elisenbrunnen aynı zamanda merkez tren istasyonuna yürüme mesafesinde olup, önünde otobüs durakları bulunmaktadır.

4- Ponttor

Ponttor, özgür imparatorluk şehri Aachen'in on bir şehir kapısından hayatta kalan iki kapıdan biridir. Ponttor, 1320 yılında tamamlanmıştır. Tarih içerisinde çok farklı amaçlar için kullanılmıştır. Yine şehir merkezine yakın olmasından ötürü ziyaret edilebilecek yapılardan biridir.

5- Dreiländereck

Almanya, Hollanda ve Belçika, yaklaşık 323 metre yüksekliğindeki Hollanda'nın en yüksek dağı üzerinde buluşmaktadır. Burada çeşitli doğa ile çevrili sınır üçgeni, çeşitli yürüyüş yolları ve gözetleme kuleleri bulunmaktadır. Merkez tren istasyonuna toplu taşıma araçları ile yaklaşık 50 dk mesafede yer almaktadır. Burada aynı zamanda sınırda yer alan tüm ülkeleri yüksekten görebileceğiniz bir kule blunmaktadır. Giriş ücreti 4 Eurodur.

Okuduğunuz için Teşekkürler. Devam eden yazılarda görüşmek üzere...