Frankfurt

Frankfurt

Tekrardan herkese merhaba.
Almanya ‘da bu hafta gezdiğimiz Frankfurt şehrinden bahsetmek istiyorum sizlere. Yaklaşık 4 saat süren  tren yolculuğumuz ile Frankfurt ‘a varmayı başardık. Trenden indiğimizde şehrin havası adeta büyüleyiciydi. Öncelikle Römerberg meydanına gittik. Frankfurt’un en ikonik noktası diyebileceğimiz Römerberg, şehri ziyaret edenlerin uğramadan geçmediği tarihi bir meydan. 15. Yüzyıldan bugüne şehrin belediye binası olarak hizmet veren Römer’e ev sahipliği yapan meydan, Ortaçağ binalardan tarihi pazarlara kadar şehrin en önemli noktalarına ev sahipliği yapıyor.  Römer’de bir zamanlar Kutsal Roma İmparatorları’nın taç giyme törenleri düzenlenirdi. Tüm bu tarihsel süreç boyunca Fransız ve İtalyan tüccarlarında uğrak yeri olan Römerberg günümüzde de şehrin en popüler gezi noktası olarak gösteriliyor.

Daha sonra hemen aşağıda bulunan Eiserner Steg ‘e indik. En güzel Frankfurt manzarasını seyredebileceğiniz popüler fotoğraf durağı Eiserner Steg, Main Nehri üzerinde bulunan 174 metre uzunluğundaki bir demir beton  köprü..
Şehrin eski yapılarından biri olan ve Muhteşem mimarisiyle görür görmez etkisi altına alan Alte Oper ( Eski Opera Binası), şehrin kalbinde harika bir konumda yer alıyor. Frankfurt’ta görülmesi gereken en özel ve en güzel yerlerden biri olan opera binası, sanatseverlerin mutlaka bir etkinliğe katılımda bulunduğu muazzam bir 1880 yılında inşa edilen destansı binanın yer aldığı nokta da Opernplatz ( Opera Meydanı) ismini almış.

Frankfurt’un en büyük dini binası ve en eski üniversite kilisesi olarak gösterilen Frankfurt (Dom) Katedrali, yapımı 13. Yüzyıla dayanan oldukça eski bir dini yapı. Kurulduğu günden itibaren Kutsal Roma İmparatorluğu’nun seçim ve taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olan katedral, İmparatorluk tarihinin en önemli binası olarak gösterilir. Hatta öyle ki 19. yüzyılda ulusal birliğin simgesi olarak gösterilmiş.

Frankfurt Goethe House, Almanya’nın en ünlü yazarı ve şairi Johann Wolfgang von Goethe’nin doğduğu ev… 18. yüzyılın tipik burjuvazi mimarisinde inşa edilen ev, ünlü yazarın ailesiyle birlikte çocukluğunu geçirdiği ve oldukça ünlü Faust eserini kaleme aldığı önemli bir gezi noktası. Merkezi konumu ve ihtişamlı burjuva mimarisiyle gözlerden kaçmayan yapı, 2. Dünya Savaş’ında maalesef ki yıkılmış. Ancak sonradan orijinaline yakın şekilde tekrar inşa edilmiş.
Frankfurt’un gezilecek yerleri birbirine çok yakın olduğu için gerçekten harika bir şehir. Almanya’ya geldiğinizde vaktinizi bu şehre ayırmanızı öneririm. Görüşmek üzere..