Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde Bir Şehir, Essen

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde Bir Şehir, Essen
Photo by Liam Martens / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde, Wuppertal'dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta bulunan Essen şehrinden bahsedeceğim. Essen, tarihi kökleri Orta Çağ'a kadar uzanan, zengin bir tarihe ve kültürel mirasa sahip olan büyüleyici bir şehirdir. Şehir, 9. yüzyılda Kutsal Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuştur ve tarihi dokusunu günümüze kadar korumaktadır.

Essen'e gittiğinizde ilk olarak uğramanız gereken yerlerden biri Folkwang Müzesi'dir. Sahip olduğu seçkin sanat koleksiyonlarıyla ziyaretçileri kendine çekmektedir.1945 yılından günümüze en seçkin resimlerin ve heykel koleksiyonlarının sergilendiği müze içerisinde farklı akımlara ve farklı sanatçılara ait yenilikçi eserler görmeniz mümkün. Almanya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinde olan Folkwang’ı pazartesi günleri dışında 10.00-18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Essen, aynı zamanda ünlü otomobil üreticisi Krupp ailesinin kökenlerini barındırır. Krupp, endüstriyel gelişime büyük katkı sağlamış ve şehrin ekonomisini şekillendirmiştir. Essen'e gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken diğer bir yer ise Villa Hügel'dir. 19.yüzyıldan kalma Villa Hügel, 1870-1873 yılları arasında inşa edilmiştir. Alfred Krupp tarafından ailesi için modern bir ev isteği üzerine inşa edilmiş olan konak içerisinde toplamda 269 oda bulunmaktadır. Günümüzde önemli sergilere ev sahipliği yapan Villa Hügel halkın ziyaretine açıktır. Villayı pazartesi günleri dışında 10.00-18.00 saatleri arasında gezebilir, büyüklüğüyle göz dolduran yapıyı yakından inceleyebilirsiniz.

Yine Essen’de bulunan Zeche Zollverein, Almanya’daki eski maden ocaklarından biridir. Bir zamanlar maden işletmeciliğinin yapıldığı bu tesis 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ve o günden beri üretim sağlanmamaktadır. Bölgesel dönüşümün en iyi örneği sayılan bu yapıyı yılda yaklaşık 1,5 milyon insan ziyaret ediyor. Essen’in eski dönemlerine tanıklık etmek ve ‘’dünyanın en güzel madeni’’ olarak adlandırılan Zeche Zolverein’i dilediğiniz saatte ziyaret edebilirsiniz.

Gün içerisinde dinlenmek ve arkadaşlarınızla vakit geçirmek isterseniz rotanızı Grugapark'a çevirebilirsiniz. Akşam saatlerinde ışık şölenleri ve muhteşem atmosferiyle güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.