Erasmus’ta Spor Yapmak

Erasmus’ta Spor Yapmak
Photo by Anastase Maragos / Unsplash

Merhaba arkadaşlar bu yazımda size Almanya’daki spor salonlarının Türkiye’deki salonlardan farkını ve sporcu beslenme olanaklarındaki farkları anlatacağım. Bildiğiniz gibi ülkemizde sağlıklı ve dengeli beslenmek artık bir lüks haline geldi ve buna yetişemediğimiz için de supplementlere yönelmiştik. Lakin Almanya’da durum biraz farklı.

İlk olarak burada et, tavuk, balık çeşitlerinin fiyatları çok uygun sadece, belli meyve sebzeler biraz değerli. O yüzden iştah ve yeme sorunlarınız yoksa, gainer veya protein tozu gibi supplementlere gerek kalmayacaktır. Ama kreatin ve benzeri supplementler alacaksanız bunlar Türkiye’deki fiyatlardan bir tık aşağıya mal oluyor. Sporcuların sıklıkla tercih ettiği yulaf ürünleri, fıstık ezmeleri ve fazlası da gayet karşılanabilir fiyatlarda. Etsiz öğün yemeden rahatlıkla geçinmek mümkün. Belki de bu yüzden yerlilerin boyları uzundur kim bilir… Evde yemek yemek sarsmıyor ama dışarıda yemek yemek biraz pahalı. Spor salonlarında protein shakeler 2 euro gibi fiyatlara satın alınabiliyor ve antrenman sonrası hızlıca tüketebiliyorsunuz.

Gezdiğim salonlara gelecek olursak, olaylar şöyle gelişti: İlk olarak gördüğüm birkaç spor salonunu ziyaret ettim ve salonları görmek istediğimi dile getirdim. Bana gerçekten ilgiyle yardımcı oldular ve Wuppertal gibi bir yerde bile spor salonlarının çoğunda sauna ve bir çok ekstra hizmet mevcut. Ekipmanlar ve ortam tertemiz. Bunun en büyük sebeplerinden biri, spor yapan insanların salonları gerçekten temiz tutmaya özen göstermesi. Yani spor salonları bizden bir tık daha temiz ve sağlam ekipmanlara sahip. Türkiye’de az bulunan veya bulunmayan makineler burda daha sıklıkla gözlenebiliyor. Şaşırdığım bir şey de koşu bantlarının akıllı saatlere bağlanabiliyor oluşu ve aynı zamanda büyük bir akıllı dokunmatik bilgisayara sahip oluşları. Bu sayede koşu bandındayken Netflix, Spotify, YouTube, WeChat, Solitaire Oyunu gibi aklıma şu anda gelmeyen birçok aplikasyona erişim sağlama olanağı.

Salonlar genelde online kayıt alıyor ve ödemeyi de online yapıyorsunuz. Ortalama fiyatlar burada aylık 30 Euro civarında ve en düşük-en yüksek makas ise 20-60 euro bandında. Online ödeme yapmak için bir alman banka hesabınızın olması size bir kolaylık sağlayacaktır. Ben kendi Türk bankamdan halledemedim ama sorun nedir bilmiyorum belki yurtdışı işlem izni yoktur.