Erasmus'ta İtalya Planı

Erasmus'ta İtalya Planı

Bu yazımda size 2018 yılının Haziran ayında İtalya da Erasmus + Öğrenim Hareketliliği yaparken yaptığım gezilerden biri olan  gezisinden bahsedeceğim.

Gezi Rotası

Erasmus İtalya Gezi rotamızı Erfurt=> Nüremberg=>Roma=>Pisa=>Floransa=>Venedik=>Frankfurt=>Schmalkaldenşeklinde ayarladık. Erfurt’tan Flixbus ile Nüremberg’e geçtik. Ryanair kullanarak Nüremberg havaalanından Rome Ciampino Havaalanı‘na vardık. Roma’dan Pisa’ya geçmek için Flixbus kullandık. Pisa, Floransa arasında ise daha uygun olduğu için Trenitalia tercih ettik. Floransa’dan Venedik’e geçerken yine Flixbus kullandık.  Son olarak Ryanair ile Venice Treviso havaalanından Frankfurt Int havaalanına geçip ordan da tren ile aktarmalar yaparak Schmalkalden’e döndük.

Kalacak Yer

Kalacak yerlerimizi gitmeden önce Hostelbookers.com dan ayarlamıştık. Sizden sadece rezervasyon parası alıyor ve kalan ücreti ise hostele vardığınızda ödüyorsunuz.

cantina e cucina

Roma

Roma’ya geldiğimizde ilk olarak hostele eşyalarımızı bıraktık ve sonra gezimize başladık. Roma’yı yürüyerek gezmeye karar vermiştik bu yüzden toplu taşıma kullanmadık. Gideceğimiz yerleri ise önceden Google Maps’ten işaretlemiştik. İlk olarak Kolezyum’a gittik. Daha sonra Santa Maria Maggiore Bazilikası’na geçtik. Daha sonra Trevi Çeşmesi’ne gittik ve meydanları dolaştık. Akşam yemeği için ise Cantina e Cucina isimli restorana gittik ve gerçekten memnun kaldık. Daha sonra Pompi Tiramisu isimli yerden tiramisularımızı aldık ve İspanyol merdivenlerinde vakit geçirdik.

İkinci günümüzde ise Vatikan’a gittik. Aziz Petrus Bazilikası ve Sistina Şapelini ziyaret ettik. Dilerseniz Vatikan müzelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Pisa
kolezyum

Pisa şehri Roma’ya göre oldukça küçük bir yer. Gezilecek yerleri birkaç saatte bitirebilirsiniz. Sabah saatlerinde şehre vardık. Pisa kulesi ve etrafını dolaştık. Bu şehirde hostel tutmadık. Birkaç saat Pisa da gezdikten sonra Floransa’ya geçtik.

floransa

Floransa

Floransa’ya akşama doğru vardık. Hostele eşyalarımızı bıraktıktan sonra Michelangelo Meydanı’na gittik ve akşamımızı orada geçirdik. Bu şehirde dondurma yemenizi öneririm çünkü yediğim en harika dondurma buradaydı.

Venedik

Biz gittiğimizde diğer şehirlerde olduğu gibi Venedik de oldukça kalabalıktı. Çok güzel bir atmosferi vardı. San Marco Meydanı ve Rialto Köprüsü etraflarında dolaştık. Havaalanına daha yakın olduğu için hostelimizi Treviso’da tutmuştuk. Böylece Treviso bölgesini de görme fırsatımız oldu.