Dresden Gezi Rehberi

Dresden Gezi Rehberi

Dresden…

Gerçek rüya şehri. İlk olarak Dresdene geldiğinizde kalabileceğiniz yerlerden bahsetmek istiyorum. Ben bu gezimde Dresden a&o Hostel’de kalmayı tercih ettim Buradaki konaklamamdan oldukça memnun kaldım. Otel hem temizlik açısından hem de konfor açısından beklentilerimi yeterince karşıladı.

Gezi Rehberi:

Dresdner Zwinger

İlk olarak Altstadt’a indiğimizde gezimize buradan başladık. Kendisi oldukça görkemli bahçesi ile bulunan bir saray kompleksi olmakla birlikte ön tarafından gözükmeyen bahçeleri ile de gizemli bir havaya sahiptir.

Benzersiz Barok tasarımı ile 18. yy.’a ait olan saray, savaş döneminde oldukça zarar gördüğü için aslına uygun şekilde yenilenerek tekrar inşa edilmiş. Meşhur Dresden porselenlerini görmek için sarayın içindeki porselen müzesi ziyaret edilebilmekte. Saray avlusunda da kısa bir yürüyüş yapıp mola verebilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

Frauenkirsche

Bu kilise bir Lüterci kilisedir. Daha önceden Roma Katolik kilisesi olup Reformdan sonra Protestan kilisesi haline geldi ve 18. yüzyılda daha büyük bir Barok tarzı bir yapı olarak inşa edildi.Savaşta tamamen harap olan kilise tekrar inşa edilerek Dresden’e kazandırılmıştır.


Fürstenzug

Meißner porseleninden 23.000 çini üzerine uygulanmış süvari alayının resmi, dünyanın en büyük porselen duvar resmi olarak kabul edilen 102 metre uzunluğundaki sanat eseri, 1127-1873 yılları arasında Saksonya'yı yöneten Wettin Hanedanlığı zamanında yapılmıştır.


Brühlsche Terrasse

Teras arkasında bulundurduğu sanat okulu ve diğer yapılar ile, önünde bulundurduğu manzarası ile, banklarda oturup saatlerce kalkmak istemeyeceğiniz, harika bir keyif sunmakta olup aslen 16. yy.’ da inşa edilmiştir.

Kunsthofpassage

Neustadt bölgesine geçtiğimzde burası da bizi dar ve Arnavut kaldırımı yollaırı, tatlı kafe ve küçük dükkanları ile karşılıyor. Burada asıl yağmurda şarkı söyleyen ev yer almakta olup, ara sokaklarında gezerek kendinizi eski zamanlarda hala hissedebiliyorsunuz.

Dresdener Molkerei

Aslen bir süt ve süt ürünleri dükkânı olan Dresdener Molkerei, içerisinin tasarımı ve konumu nedeniyle aynı bir müzedeymişsiniz gibi hissettiriyor. Neustadt bölgesinde bulunan bu dükkâna uğrayarak hem meşhur lezzetlerini deneyebilir hem dinlenebilir hem de içeriyi incelerken kendinizi eski zamanlarda kaybedebilirsiniz. Aynı zamanda burası Guinnes tarafından en güzel süt dükkânı olarak tescillenerek kayıtlara geçmiş bir yer olarak da karşımıza çıkmaktadır.