Çikolata ve Waffle'ın diyarı:Brüksel

Çikolata ve Waffle'ın diyarı:Brüksel

Merhaba,

Bu yazıda size Belçika gezimin ikinci durağı olan Brüksel'den bahsetmek istiyorum.

Wuppertal'den Aachen'a, Aachen'dan da Belçika'nın Verviers şehrine adım attık. Oradan ise Antwerp şehrine geçtik. Antwerp şehri ayrı bir yazının konusu olabilir. Şimdi oradan otobüsle geçtiğimiz Brüksel'den biraz bahsedeyim:

Brüksel, Belçika'nın başkenti ve en büyük şehri olarak Avrupa'nın kalbinde konumlanmış bir metropol. Kozmopolit bir atmosferde tarihi ve çağdaş öğelerin mükemmel bir birleşimini sunuyor. Kent, Avrupa Birliği'nin ve NATO'nun merkezi olarak stratejik bir rol oynamaktadır. Orta Çağ'dan kalma tarihi binalar, geniş meydanlar ve zarif sokaklar Brüksel'in benzersiz dokusunu oluşturuyor. Büyüleyici Grand-Place, Gotik ve Barok mimarinin mükemmel bir örneği ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor.

Brüksel, kültürel çeşitliliği ve sanatsal zenginliğiyle de tanınır. Avrupa Parlamentosu'nun yanı sıra birçok müze, galeri ve sanat etkinliği bulunuyor. Renkli çeyrekler, çeşitli restoranlar ve kafelerle dolu olan Marolles semti, yerel yaşamın keyfini çıkarmanızı sağlar. Belçika'nın ünlü çikolataları ve biraları da mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Brüksel aynı zamanda çeşitli etkinlikler ve festivaller için de bir merkez. Floralia Brüksel'de baharın güzelliklerini sergilerken, Meydanlar Festivali meydanlarda müzik ve eğlence sunmakta. Atomium, modern mimarisiyle dikkat çeken bir anıt olup şehrin sembollerinden biri.

Brüksel, kültür, tarih, sanat ve lezzetin mükemmel bir birleşimini sunan dinamik ve etkileyici bir şehir. Biz gezdiğimizde maalesef çok yağmurlu ve kapalı bir havaya denk geldiğimiz için listemizde olan bazı yerleri gezemedik. O an dert yansam da bu şehre yağmurun epey yakıştığını da söylemem lazım. Çikolatacılardan alışveriş yapmasanız bile tadım yapabiliyorsunuz, yapmanızı öneririm. Brüksel'e gelmişken waffle yemeden dönmeyi de düşünmeyin tabii:)