Bir Orta Çağ Kalesi: Schloss Lüntenbeck

Bir Orta Çağ Kalesi: Schloss Lüntenbeck

Schloss Lüntenbeck (Lüntenbeck Kalesi), Kuzey Ren-Vestfalya, Wuppertal’de bulunan bir kaledir. Bina şehrin en eskilerinden biridir ve Berg Dukalığının eski idari ve adli bölgesi olan Amt Solingen’deki on iki malikaneden biridir. Çevresindeki bir hendek, kesin olarak kanıtlanmadığı için kalenin eski bir hendekli kale olup olmadığı netlik kazanamamış, ancak çevresindeki iki gölet ve bitişiğindeki orman parçası kaleye bu izlenimi vermekte. Konakladığım yerden yaklaşık olarak 5 km mesafede bulunan kaleye, diğer doğaseverlerin yapacağı gibi, ormanın ortasından gecen yolu kullanarak ulaştım. Şehrin genel olarak yeşili ve ormanı fazla ancak yine de bence kalenin içi ve çevresi başka bir dünya gibi…

Binanın güneyinde eski bir kapı kulesi olan barok bir kapı vardır. Değirmen kulesi, doğudaki yarı ahşap ev ve iki buçuk katli ana bina Yüksek Barok’a atfedilir.

Ana evde barok çatı başlıklı bir kule vardır. Kale kompleksinde ayrıca modern bir yarı ahşap değirmen kulesi, eski bir değirmen, fırın ve hizmetçiler evi bulunmaktadır.

Günümüzde kale ve çevresi çeşitli hizmet sektörleri tarafından kullanılmaktadır ki ben bir nikaha bizzat şahit olmuştum. Kale içinde yer alan küçük restoranlarda kahvenizi içebilir ve yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Kale içinde 2 ayrı gölet mevcut ve gittiğiniz mevsime göre farklılıklar olabileceği üzere göl yüzeyindeki nilüferleri ve göldeki balıkları görme şansına sahipsiniz. Söylentiye göre bu göller yangın gibi afetlerde kullanıldığı gibi kale savunmasında da kullanılıyormuş.

Üst kısımdaki gölü geçtiğiniz zaman dar bir patikayla karşılaşırsınız. Bu dar patika, kimi zaman ıssızlığıyla gözünüzü korkutsa da, inanılmaz güzel doğal güzellikleri saklamakta. Patikanın sonu bir ormana çıkmakta ve ormanın içindeki yol ve patikalar size dünya üzerinde hala keşfedilmemiş yerler olabileceği izlenimini uyandırmaktadır. Oldukça sakin olan bu patikalarda yürüyüş yapabilir, kendinizi dünyadan soyutlayabilirsiniz.

Lüntenbeck Kalesi birçok mülkiyet değişikliğinden geçmiş, defalarca yeniden modellenmiş veya parçalar eklenmiş ve sonunda 1971'de Dinnebier ailesinin mülkiyetine geçmiş. O zamandan beri birçok yeni kiracı duvarlara taşınmış ki zaten kale içinde özel mülkiyet olduğu belirtilmiş. Resmi nikahlar, çeşitli etkinlikler ve Noel pazarı da burada yapılabiliyor.