Almanya'da Banka Hesabı Açma

Almanya'da Banka Hesabı Açma
Photo by Paul Felberbauer / Unsplash

Yabancı bir ülkede yaşarken en önemli konulardan birisi mali durumunuzu kontrol altında tutmaktır. Bunu yapabileceğiniz en kolay yöntem harcama takibi ve üstünüzdeki nakit miktarının güvenle saklanabilmesi için bir banka hesabı açmaktır. Ben Almanya'da ki Erasmus Stajım süresince Deutsche Bank ile bu süreci yürütmeyi uygun gördüm. Başka bankalar da tercih edebilirsiniz fakat şubelerin çokluğu ve kurumsallığı açısından Deutsche Bank benim için daha tercih edilebilir bir seçenek oldu.

Erasmus öğrenimimi Polonya'da yaparken Santander Bank kullanmayı tercih ettiğim banka olmuştu. Polonya'da bir gezi yapacaksanız veyahut orada yaşayacaksanız banka hesabı açmanız zaruri bir hale geliyor. Polonya'nın hemen hemen her yerinde kart ile ödeme yapabiliyorsunuz.

Polonya ile ilgili de ufak bilgilendirmemizi yaptıktan sonra gelelim Almanya'daki hesap açma sürecine. Gideceğiniz ülkeye ve tercih ettiğiniz bankaya göre istenilen belgeler, sonrasındaki süreç değişebilir fakat temel olarak aynı hususları baz alır.

İlk olarak Deutsche Bank'da online bir randevu oluşturmanız gerekiyor. Her bankada akıcı İngilizce bilen personel olmayabiliyor. Sizin randevu tarihinize göre İngilizce bilen banka personeli atanıyor ve sizin banka ile daha rahat birbirinizi tamamen anlayarak görüşme fırsatınız oluyor. Deutsche Bank'da 30 yaşına kadar kullanım ücreti ödemeden hesap oluşturabiliyorsunuz. Online randevumu oluşturduktan sonra yanıma pasaportumu alıp bankaya gittim. Randevu saatimi ve benimle görevli personelin ismini söyledikten sonra bekleme salonuna geçtim. Bekleme salonunda iken sizi oraya yönlendiren personel beklerken bir şey içmek ister misiniz sorusunu yöneltiyor size. Kısa süren bir beklemenin ardından sizinle görevli personel yanınıza geliyor ve hesap açma süreciniz başlıyor. Pasaportunuzu, kaldığınız adresin bilgilerini verdikten sonra bir kaç belge imzalamanız gerekiyor. İmzaları da attıktan sonra süreç tamamlanmış oluyor, geriye kalıyor kartınızın ve hesap bilgilerinizin size iletileceği postayı beklemek.

Ne yazık ki ülkemizde olduğu gibi banka hesabı açıp anlık kart temin edemiyorsunuz. Almanya'da süreç biraz yavaş ilerliyor. İlk postada banka hesap numaramın ve online bankacılığa girişimi yapabileceğim zarfı teslim aldım. Bu bilgiler ile online bankacılığa girişimi yapabiliyordum. Bir sonraki postada banka kartımın pin kodunu ve TAN-app için gerekli olan giriş bilgilerimi teslim aldım. Şuanda hala banka kartımın teslimi için beklemekteyim. Bankadaki hesap açım sürecinizden sonra yaklaşık bir ila iki hafta arasında gerekli tüm bilgiler ev adresinize posta yoluyla iletiliyor.

Bütün gerekli bilgiler tarafınıza iletildikten sonra her şeyiniz hazır. Artık Almanya'da aboneliklerinizi başlatabilir, ödemelerinizi kartınızla veya ApplePay gibi seçeneklerle telefonunuzdan yapabilir, farklı ülkelere seyehatlerinizde yanınızda nakit taşımadan dolaşabilirsiniz.