Atina Rehberi

Atina Rehberi

Merhaba, bu yazımda sizlere Yunanistan’ın başkenti olan Atina’da gezebileceğiniz yerler hakkında tavsiye vereceğim. Bu bilgileri Atina rehberi olarak not edebilirsiniz.

İlk olarak başkent ile başlayalım; tarih kitaplarında da ismini çok duyduğumuz bu şehir 3.400 yıllık bir geçmişe sahiptir ve nitekim tarihin birçok döneminden izler barındırmaktadır. Şehrin en meşhur ve önemli yeri, birçoğumuzun da bildiği gibi Akropolis’tir. Kelime anlamı olarak baktığımızda yüksek (akro) ve şehir (polis) kelimelerinden oluşmaktadır ve bir tepenin üzerine kurulmuştur. Ayrıca Atina’da binaların yüksekliğinin Akropolis’ten yüksek olması yasaktır. Bu sebeple Atina’da gökdelen bulunmaz. Akropolis şehrin birçok noktasından görülebildiği gibi Akropolis’ten Atina manzarası da muazzamdır. Akropolis’in en önemli yapısı Parthenon tapınağıdır. Tapınak, şehrin de adını aldığı Athena adındaki bilgelik tanrıçası için yapılmıştır. Akropolis’in hemen yakınında bulunan Akropolis Müzesi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bu müzede ağırlıklı olarak antik döneme ait değerli heykeller ve kabartmalar mevcut.

Yine çok uzaklaşmadan gezebileceğiniz Plaka ve Anafiotika semtlerine de uğrayın derim. Bu semtler araç trafiğine kapalı ve dar sokaklardan oluşur. Gezerken hiç sıkılmayacağınız bu semtlerde birçok ufak kafe ve restoran bulunmakta ve emin olun ki bu kafelerde beğenmeyeceğiniz bir lezzet kesinlikle bulamazsınız.

Monastiraki Bit Pazarı hem eski ve yeni binaların iç içe geçtiği ve genellikle Plaka semtine göre daha ucuz kafe ve restoranların bulunduğu bir alandır. Daha açık ve geniş sokakları olduğu için Akropolis manzarası altında kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Bunun dışında bir sürü dükkânın bulunduğu ve uygun fiyata hediyelik eşya alabileceğiniz bir yerdir.

Syntagma Meydanı, Parlamentonun önünde bulunan, Atina’nın en ünlü meydanıdır. Parlamentonun ve meydan arasında da evzon (euzone)olarak adlandırılan özel birliğin nöbet tuttuğu bilinmeyen asker anıtı bulunmakta. Burada hem bu anıtı hem de parlamento binasını görebilirsiniz.

Panatheinaic Stadyumu milattan sonra 335 yılında inşa edilen stadyum, 60.000 seyirci kapasiteli bu stadyum antik Atina’nın en büyük yapısı idi. Bugün görebileceğimiz bu stadyum aslında orijinalinin bir replikasıdır. Fakat yine de orada gerçekleştirilen konser, tiyatro ve benzeri etkinliklerle açık havada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Olympeion Tapınağı Zeus’a adanmış bir tapınaktır. Parthenon’un gölgesinde kalmış olsa da ilk yapıldığında devasa olan bu yapıdan geriye sadece 15 adet sütunu günümüze kadar ulaşabilmiş.

İster Erasmus öğrencisi olarak isterseniz de turist gezileriyle gideceğiniz komşu Yunanistan, görebileceğiniz ve keşfedebileceğiniz güzelliklerle dolu.

Bu yazımda sadece Atina’ya değinerek mutlaka görmeniz gereken yerleri sizlerle paylaşmak istedim. Bu yerler genel olarak Akropolis’in etrafında olduğu için ulaşımda vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde gezebilirsiniz. Bir sonraki yazılarımda bu gezi rehberini genişleterek diğer bölgeleri de dahil etmeyi düşünüyorum.