Almanya'da Staj Yapacaklara Minik Tavsiyeler

Almanya'da Staj Yapacaklara Minik Tavsiyeler
Photo by charlesdeluvio / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, ben Özüm Gültepe. Belki de, bu başlık çok genel olduğu için dikkatinizi çekmiş olabilir. Öyleyse eğer, doğru yerdesiniz! Bu bloğumda biraz genel bilgi vermek istiyorum Almanya hakkında. Almanya'ya ayak bastığımdan beri disiplini belki de en çok ilgimi çeken şeydi. Ama, disiplininin yanısıra en sevdiğim olay arıtmadan yani musluğun soğuk yerinden su içebilmemizdi. Bir erasmus öğrencisi olarak bütçemizi çok iyi ayarlamamız gerekiyor ve suya para ödememek beni çok mutlu ediyor.

Burada, suyun çeşitleri de oldukça fazla. Eğer, soda ve benzeri gazlı içecekleri çok seviyorsanız, gazlı su almanızı öneririm. Ben çok sevmediğimden, naturel suyumdan tam gaz devam ediyorum! :) Onun dışındaki favorim ise içtiğimiz içeceklerin depozitosunun geri dönüştürülebilmesi! 0.25 cent ile kaybettiğin paranın bir kısmını geri kazanma şansı insanı heyecanladırıyor. Bir diğer ve son favorim ise hazır yiyeceklerin Lidl, ALDI gibi marketlerde satılması.

Eğer yemek yapmayı çok iyi bilmiyorsanız veya aperatif bir şeyler arıyorsanız, Almanya size birçok seçenek sunacaktır. Bunlarla birlikte Almanya, sosyal yardımlar ve refah programları konusunda kapsamlı bir sistem sunar ve sosyal güvenlik ağı güçlüdür. Avrupa'nın kalbinde yer alan Almanya'da kısa süreliğine de olsa yaşamış olmak size birçok yönden hayat tecrübesi katacaktır. Sanayisinin oldukça gelişmiş olması özellikle mühendis adayları stajyerleri için geleceğe yönelik bir yatırım olabilir. Bunu iyi değerlendirip değerlendirmemek ise tamamen bizlerin elinde, bunu da unutmamak gerekir.