Almanya'da Otobanlar

Almanya'da Otobanlar
Photo by Dima Langemann / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Almanya'da araç kullanırken dikkatimi çeken bir konudan bahsetmek istiyorum. Bahsedeceğim konu haricinde dikkatimi çeken birden fazla şey oldu ancak özellikle bu konuyu ele almak istedim.

Tahmin edebileceğiniz gibi Almanya'da araç kullanırken dikkat çeken ilk durum, katı trafik kurallarıdır. Bu kurallara neredeyse herkesin uyuyor olması da ayrıca şaşırtıcı bir durumdur. Ancak benim dikkatimi çeken kurallarının yanında otobanları da oldu. Yaklaşık 1 - 1,5 aydır Almanya'da araç kullanmaktayım. Haliyle şehirler arası yolculuklarda otobanları kullanmış oldum. Bu kısa sürede deneyimlediğim Almanya otobanlarını sizlere aktaracağım.

Öncelikle şehirden otobana geçerken fark ettiğim ilk şey mavi tabelalar oldu. Mavi tabelalar ve numaralandırmalar ile otoban girişlerini şehirde yolculuk yaparken fark edebilirsiniz. Tabelalar demişken, Almanya'da ne kadar çok tabela olduğunu tahmin bile edemiyorum. Her yolda, her köşede, her sokakta neredeyse her yerde çok fazla tabela var. Dikkat ederseniz, siz de fark edeceksiniz.

Otobanlarla ilgili bir diğer dikkatimi çeken konu ise, ışıklandırma. Evet, gece sürüşlerimde dikkatimi çeken bir diğer durum ise ışıklandırmanın bu yollarda yok denecek kadar az olması. Neredeyse araba sürerken zorlanmama bile sebep oldu diyebilirim. Ancak bunun tasarruf ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Ne de olsa Almanya'nın her yerini saran binlerce kilometrelik bu yollar için aydınlatma kullanılması nasıl olurdu bilemiyorum.

Hız sınırlarına da değinmek gerekirse, hız sınırlarının olmadığı bir yalan değil ancak pratikte ne kadar uygulandığını düşündüğümde pek de denk gelmedim. Hatta trafik işaretlerinde gördüğüm kadarıyla ağır vasıtalar için hız limiti genellikle 80 km/sa olarak dikkatimi çekmişti. Ancak otomobiller için hız limitlerinin olduğu ve olmadığı bölümlerden söz edebiliriz. Araştırmalarıma göre standart otomobil hız sınırının yaklaşık 130 km/sa olduğunu okudum. Hız sınırlarının olmadığı yolları da tecrübe ettim.

Her ne kadar bu dikkat çekici yönlerden bahsetsem de en önemlisi de şehrin içinde veya otobanda trafik kurallarına can güvenliği için uyulduğu, herkesin birbirine saygılı bir biçimde araç kullandığını göz ardı etmemek lazım. Bu süreçte hiç bir kazaya şahit olmayışım da bu söylediklerimi niteler gibi.

Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim.