Almanya'da Medya Stajyerliği Yapmak

Almanya'da Medya Stajyerliği Yapmak

Merhaba arkadaşlar, ben Özüm Gültepe. Bu bloğumda size 3 hafta içinde bir medya stajyeri olarak Teknoservice Firması'nda neler yaptığımdan bahsetmek istiyorum. İlk öncelikle, Nuri Bey'in (Şirketin sahibi) düzenlediği kısaca bir oryantasyon toplantısıyla stajıma başladım. Toplantıda, yapacağımız projelerle ilgili herkese kısa bir brief verdi. Ben medya departmanı stajyeri olarak, Kanal Avrupa'dan yayın hakkı kazandığımız ''Kardeş Şehir Antlaşması'' adı altında, Mersin ve Oberhausen'la ilgili bir projede röportaj yapmakla yükümlüydüm.

Arkadaşlarımla beraber sabahtan Oberhausen şehrine röportaj için yola koyulduk. Oberhausen, Wuppertal'a 1.5 saat uzaklıkta. Tren ve otobüsü ulaşım için kullandık. İlk öncelikle, belediye binasını (Rathaus'u) ziyaret ettik ve haftaya Ercan Telli Bey ile görüşmek için randevu aldık. Sonrasında ise bilgi toplamak için, çeşitli Türk marketlerini, camiileri ve diğer işletmeleri ziyaret ettik. Ziyaret ettiğimiz bir Türk şirketinde (otomotiv şirketi), 1982'den beri Oberhausen'da yaşayan bir girişimciyle tanıştık. Ona kendi aramızda belirlediğimiz 5 soruyu ilettik, bu sorular arasında ''Oberhausen'da şirket yönetmenin iyi ve kötü yanları nelerdir?'' gibi soruları ilettik. Kendisi, burada çalışmanın ona çok şey kattığından ve memnun olduğundan bahsetti.

Ertesi günde ise, Dortmund şehrinde bu projeden ayrı olarak, yeni açılacak olan bir showroom'u ziyaret ettik. Orada, Nuri Bey şirketin Canon markalı profesyonel kameralarından birini bana teslim etti. Bunların eksiklerini belirleyip tamamladıktan sonra artık çekimlerime başlamak için hazırdım. Şirkette, kurulum departmanının yardımıyla beraber yapılan işleri fotoğrafa döktüm. Aynı zamanda, arkadaşlarımla da yaptığı işlerle ilgili röportaj yapmayı es geçmedim. Günden güne katarak güzel işler çıktığı hemfikrindeyim. Umarım yazdıklarım sizin için yararlı olmuştur. Şimdiden yeni gelecek medya stajyeri arkadaşlarıma başarılar dilerim!