Almanya'da Gıda Tüketimi

Almanya'da Gıda Tüketimi
Photo by Marques Thomas / Unsplash

Merhaba arkadaşlar, bugün bu yazımda sizlere Almanya'da gıda tüketiminden bahsedeceğim.

Almanya'da gıda tüketimini hem kendi deneyimlerimden hem gözlemlerimden hem de araştırmalarımdan yola çıkarak sizler için ele aldım. Kendi deneyimlerimden bahsetmek gerekirse; burada hem gıdanın çeşitliliği hem de ucuzluğu açısından her türlü besine ulaşmak mümkün. Genellikle zincir marketlerde yaptığım alışverişlerde, ürünlerin her çeşidine ne kadar ulaşabildiğimi ve neredeyse her istediğimi alabildiğimi gördüm. İster hayvansal gıdalar ağırlıklı ister bitkisel gıda ağırlıklı olsun, her türlü diyeti de uygulayabilmenin mümkün olduğunu fark ettim. Özellikle temel besin kaynaklarının neredeyse her yerde uygun fiyatlı olması, bu tarz temel gıdaların ne kadar ulaşılabilir olduğunu kanıtlar nitelikte. Dikkatimi çeken diğer konu ise vegan ürünlerin çeşitliliği ve uygunluğu. Sanırım Almanya hem iklim değişikliği konusun hem de hayvan refahı konusunu ele alarak böyle teşviklerde bulunuyor olabilir.

Almanların beslenme alışkanlıklarını kendi gözlemlerim ve araştırmalarım ile ele almak istiyorum. Kendi gözlemlerim ile fark ettim ki düşündüğümün aksine sebze ve meyve tüketimi oldukça fazla bir oranda. Bunun yanında atıştırmalık ve abur cuburlar da gayet tüketiliyor gibi. Tatlı çeşitlerinin fazlalığı ve lezzeti de gerçekten çok ilgi çekici. Neredeyse her zincir markette gördüğüm hamur işi ve diğer benzeri ürünler gayet lezzetliydi. Ayrıca Almanya'da 1500 çeşit sosis olduğunu okudum. Elbette hepsini gördüm diyemem ancak reyonlardaki çeşit sayısı dikkatimi çekmişti.

Almanların giderek et yemeyi azalttığını da düşünürsek beslenme alışkanlıklarının araştırmalarda da değiştiğini fark edebiliriz. Günlük tüketilen meyve ve sebzeler %70, süt ve yumurta gibi taze tüketilen gıdalar %64, çikolata vb. atıştırmalıkların oranı %24 ve et, sosis gibi yiyeceklerin tüketimi %26 olarak karşımıza çıkıyor.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.